Testis İltihabı

TESTİS İLTİHABI. Orşit Nedir?

Çoğunlukla genç erkeklerde görülen ve testis ve sperm kanallarının iltihaplanması olarak tanımlanan epididimoorşit birtakım enfeksiyonların epididim denilen sperm kanallarına ve testise ulaşmasıyla ortaya çıkmaktadır. Testis iltihabı bulunan bir bireyde testiste şişme meydana gelir ve ağrılar görülür.

Erkek çocuklarda testis iltihabı kabakulak ve idrar yolu enfeksiyonları neticesinde daha sık görülür. Eğer kişi ergenlik çağından önce kabakulak olmuşsa bu kişinin testislerini %25 oranında etkileyebilmektedir. Ortaya çıktıktan birkaç gün sonra testiste ağrılı şişlikler meydana getiren orşit, iki testisi birden etkilemesi halinde ileride sperm üretimini olumsuz etkileyip kısırlığa sebep olabiliyor.

Testis İltihabı

Testis İltihabı

Eğer hastalık kabakulağa bağlı olarak ortaya çıktıysa tedavi sadece ağrının kesilmesine yönelik gerçekleştiriliyor. Kabakulak ve idrar yolları enfeksiyonları dışında orşiti tetikleyen bir diğer hastalık ise tüberküloz. Sperm kanallarına kan ve idrar yoluyla nüfuz edebilen tüberküloz ana sperm kanalı vaz deferensin tıkanmasına, dolayısıyla da kısırlığa yol açabiliyor. Genel olarak nedenleri tespit edilemeyen orşitin oluşmasına sebep olan bir diğer faktör ise idrar yolu enfeksiyonu. Testislerinde ağrılı şişlikler bulunan bireylerde ilk olarak idrar testleri yapılmalıdır.

Testisin tümör ve torsyon gibi öteki birtakım hastalıklarını ortaya çıkarmak için ultrasonografi tekniği uygulanıyor. Çünkü orşitle en fazla karıştırılan hastalık olan testis torsyonu testisin kendi etrafında dönerek damarları sıkıştırmasına ve de dolayısıyla testis kanlanmasının aksamasına sebep oluyor. Tedavinin düzgün biçimde ilerleyebilmesi için orşit ve torsyonun birbirinden mutlaka ayrılması gerekmektedir.

Bir yandan orşit için ilaç tedavisi devam ederken diğer yandan torsyon hastalığının hemen ameliyat edilmesi ve testislerin olması gerektiği konuma göre düzeltilmesi gerekmektedir. Orşit hastalığının kesin tanısı durumunda 1-2 hafta süreyle kinolon gurubu antibiyotikler hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Orşit çok önemli bir hastalık olduğu için testis de görülen anormal ağrı ve şişlik durumlarında acil olarak üroloji uzmanına danışmak gerekiyor.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git