9 Aylık Bebek Beslenmesi

Bebeğiniz 9.ayında ve artık siz de kilo verme zamanınızın başaladığı dönemdesiniz. Çünkü artık emekleme döneminden ayağa kalkmaya geçiş dönemini en çok deneyeceği evredesiniz.

Bebeğiniz artık koltuk, sandalye gibi yerlere tutunarak ayağa kalkıp ellerini bırakarak hareketsiz ayakda denge sağlamaya çalışacaktır. Bunu izlerken düşmesi durumunda kafasını çarpma riski olan eşyaları etrafından çekin.

Dikkati çok artacak olan bebeğinizi bu 9.ayında gözlemlerken onudna sizi gözlediğini unutmayın. Zira sakladığınız şeyleri hiç ummadığınız anda bulup çıkarıp getirir.

Ona söylediğiniz getir, gel, git, otur gibi emir kipleri kullandığınız cümlelerinize itaat eder. Etrafındaki kişilerin konuşmalarını, gülmelerini, öksürüklerini taklit eder.

Hissleri gelişmeye başlar. Ağladığınızda anlamsızca yüzünüze baksada huzursuz olmaya başlar. Neşenizi,üzüntünüzü hisseder.

Beslenme konusunda hem merakının artmasıyla hem de katı yiyeceklere 2 aydır alışmış olmasıyla bulduğu her katı nesneyi besin sanarak ağzına götürmeye yutmaya çalışır. Bu yüzden yerden ve koltuk üzeri gibi uzanabileceği yerlerden yutması muhtemel herseyi kaldırın.

Nasıl Besleneceği Konusuna Gelince:

Anne sütü: Bebek emmek istediği müddetçe emzirmeye devam edilmelidir.

Kahvaltı: Sabah 9 gibi hafif bir kahvaltı

Öğle saati: Öğle saat 12 gibi

– sebze püresi verilebilir.
– tarhana, yayla ya şehriye çorbası
Not: Bu çorbalardan her öğlen sadece birini için

Makarna, Pilav ve Yoğurt

Yoğurt artı Meyve püresi: Öğleden sonra saat 4’te

Muhallebi: akşam 8’de vermeniz uygun olacaktır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git