Alüminyum

Alüminyum Bileşiklerin Tıpta Kullanımı

Alüminyum bileşikleri, tıpta başlıca iki nedenle kullanılır; ba­zıları doku ve damarları büzücü ilaç ola­rak, bazıları da alkalik madde olarak. Örneğin, alüminyum asetat, iltihaplı dış kulakta salgıları kurutmak için, kulak damlası olarak kullanılır

Alüminyum Nedir?

                Alüminyum gümüş renkte, atom numarası on üç olan, doğada genellikle boksit halinde bulunan oksidasyona karşı dirençli bir maddedir. Endüstriyel sanayinin birçok alanında kullanılmakta olup olmazsa olmaz elementlerden bir tanesidir. Dünya ekonomisi içerisinde büyük bir paya sahiptir. Uzay ve havacılık sanayisi açısından büyük bir değere sahip, yapısal bileşenlerden oluşur. Hem hafif hem de yüksek bir dirence sahiptir. Özellikle taşımacılık ve inşaat sanayisinde büyük bir önem arz etmekte oldukça fazla kullanılmaktadır. Elektrik ve ısıyı oldukça iyi bir şekilde ilettiği için birçok yerde kullanılır. Oldukça dayanıklı olmasının yanında kolayca biçimlendirilebilir, yumuşak, saf bir metaldir ve yine oldukça kolay bir biçimde tel haline getirilebilir.

AlüminyumAlüminyum Bileşenlerinin Tıpta Kullanımı Nasıldır?

                Alüminyum elementi tıpta pek çok alanda kullanılmaktadır. Çok fazla sayıda hastalığın tedavisinde kullanımı mümkündür. Alüminyum tıpta alüminyum tuzları olarak tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bunlar içinde en çok kullanılanı ise alüminyum hidroksit elementidir. Alüminyum hidroksit böbrek hastaları ve ülserli hastalarda tedavi edici bir element olarak kullanılmaktadır.  Böbrek yetmezliği olan hastalarda gerek serum içlerinde gerekse de böbrek hastalarının kullandığı ilaçlar içerisinde alüminyum elementi kullanılmaktadır. Alüminyum bileşikleri tıpa bağlı olarak gelişen ilaç sanayisinde ve daha birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bu yönden düşünüldüğünde, tıp için alüminyum bileşikleri vazgeçilmez bir element olmuştur. Hiç şüphesiz ki alüminyum bileşikleri gelişen tıp ile birlikte daha birçok hastalığın daha tedavisinde kullanılacaktır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git