Analitik Bağ

Analitik Bağ Nedir?

Başkalarına karşı du­yulan ve bağımlılıkla nitelenen ilişkileri tanımlamak için kullanılan bir deyim. Çocuğun annesine karşı duyduğu bu çe­şit ilişki, normaldir; ancak bu bağımlı ve pasif durum, bazı kimselerde ömür boyu devam eder. bkz. Freud, Psikanaliz.

Analitik bağ, başkalarına duyulan sevgi ile bağımlılık derecesindeki ilişkileri nitelendiren sözdür. Bir çocuğun annesi ile arasındaki bu çeşit bir bağ oldukça normaldir. Fakat bu bağımlı ve pasif durum bazı kişilerde ömür boyunca devam etmektedir. Çocuklar anneleri ile doğmadan önce henüz annelerinin karnında iken bir bağ kurmaya başlamaktadırlar. Annelerinin sesini duymakta, sevgisini hissetmektedirler. Bu nedenle de annelerine karşı güçlü bir sevgi hissetmeleri ve bu bağın ömür boyunca devam etmesi gayet normaldir. Çocuk ve anne arasındaki bağ o kadar kuvvetlidir ki ileride seçecekleri eşlerinin de anne ya da babaları ile aynı özelliklere sahip olmasını isterler.

Analitik Bağ Aşırı İse Zararlı mıdır?

anne sevgisiAnneye, babaya, arkadaşa ya da sevgiliye, her kime karşı olursa olsun bağlılık normal derecede ise olumludur. Fakat bağlılığın ileri seviyede hastalık derecesinde olanı her zaman için zararlı ve tehlikelidir.

Kimi zaman sevgilisine çok âşık olan fakat ayrılmak zorunda kalan erkekler bu durumu asla kabul etmeyip oldukça tehlikeli işlere kalkışmaktadırlar. Kişinin önce düşünüp sonra hareket ettiği gözlemlenen durumlarda, o kişinin aldığı eğitimin, kültürün, çevresel koşulların ve huzurlu aile ortamının etkisi büyüktür.

Dış dünyadaki eylemler ve konuşulanlardan enerjisini alan kişiler sevgilerini ve bağlılıklarını da belli bir seviyede tutmayı başarmaktadırlar. Fakat içe dönük, düşünce ve duyguları karamsar kişiler bağlılığı abartmakta ve daima aşırı bir tutkuya sahip olmaktadırlar.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git