BAŞLICA ÇİÇEK SULARI

Aşağıdaki çiçek suları en önemli çiçek sularıdır:
* Gül suyu: Gül suyunun sıkıştırıcı etk si vardır ve bol miktarda tanen içerir. Ti nen üst deriyi örterek dış etkenlere karş daha az duyarlı bir hale gelmesini sağlaı Gül suyu dokuları sağlamlaştırır, güçler dirir ve yumuşatır. Gül suyuyla buhar banyosu yapmak için kaynar su dolu bir tencereyi ocağın üstüne koyun. Tencere nin üstüne içi kırmızı gül yapraklarıyle döşenmiş bir süzgeç veya elek yerleşti­rin; sonra yüzünüzü buhara doğru tutun Buhar banyosunu yapıp bitirdikten son­ra, yüzünüz hem temizlenmiş hem de dinlenmiş olacaktır.
* Hamamelis suyu: Ilımlı bir yumuşat­ma ve sıkıştırma etkisi olan hamamelis suyu en etkili sulardan biridir; birçok yerde kullanıldığı gibi her tür cilde uy­gun gelir. Ciltteki genişlemiş delikleri ve yüzeyde bulunan kan damarlarını sıkış­tırır; sivilceleri tedavi etmek için çok kullanılan bir maddedir.
*; Ihlamur suyu: Ihlamur suyu çilleri azaltır, kuru ve duyarlı ciltleri ve özellik le güneş ışınlarından etkilenen sarışınla­rın ciltlerini yumuşatır. Cilde uygun ol­mayan ya da düşük kaliteli maddelerin sürülmesiyle tahriş olan ciltleri iyileştir­mek için ıhlamur suyu kullanılır.
* Peygamber çiçeği suyu: Sıkıştırıcı ve yatıştırıcı etkisi olan peygarnber çiçeği suyu, yağlı ciltlere birebirdir; bu tür cilt­lerdeki delikleri sıkıştırır ve çok duyarlı olan ciltleri ferahlatır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git