Epidemi Nedir?

Epidemi Nedir?

Yunanca kökenli bir isim olan Epidemi epi (üzerinde) ve demos (halk) kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Epidemi yaygın hastalık, salgın, bulaşıcı hastalık ve hızla yayılan gibi birçok anlama sahiptir. Belli bir bölgede hızlı bir şekilde aynı anda birden çok insanın birden hastalanması olayına epidemi denir. Bir hastalığın geniş bir bölgede yayılarak salgına dönüşmesiyle birlikte epidemi görülür.

Nedenleri Nelerdir?

Belli bir zaman aralığında çok hızlı bir şekilde yayılan bir hastalığın ya da o bölgeye has belirli bir hastalığın enfeksiyon oluştururken artma göstermesi, başka yerlerde var olan bir hastalığın o bölgeye gelerek yayılma göstermesi sonucu ortaya çıkar. Birçok kıtada ya da bölgede geçmişten günümüze kadar pek çok epidemi hastalık baş göstermiştir. Bu hastalıklar çok sayıda insanın ölümüne neden olmuştur. İnsanlar arasında adeta korkulu bir rüya olan epidemi hastalıklar kısa süreli mevsimsel ya da uzun süreli olarak görülebilir.
Original Title: 0605729E.tifDünyanın büyük bir bölümünde, geniş bir alanda ya da kıta olarak yayılım gösteren hastalıklarda ise epidemi yerine pendemi denir. İkisinin arasındaki tek fark ise birinin dar bir alanda görülüp kısa sürmesi pendeminin de geniş bir alanda uzun sürmesidir.

Nasıl Yayılırlar?

Hem hayvanlara hem de insanlara bulaşabilen hastalıklar doğrudan temasla, konak aracılığıyla bulaşma, damlacıkla yayılma gibi pek çok nedenle yayılabilirler. Bu hastalıkların önüne geçmek ve yayılmalarını önlemek için yaygınlaşma yolları, nedenleri gibi birçok etken göz önüne alınarak tedavi yöntemleri araştırılmalı ve yaygınlaşmaları önlenmeye çalışılmalıdır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git