Cilt Temizliği Nasıl Yapılır

Cilt Temizliği Nasıl Yapılır
Cildimizin temizliğini ne şekilde yapmalıyız, gündelik makyajın temizlenmesi cildimizin ışıldaması ve de tazeliğinin korunması için vazgeçilmeyen aşamadır. Kolaylıkla ve de az zamanda yaptığımız bu işlemle cildimize canlılığı ve de sağlığı kazandırdığımız gibi, dış faktörlere karşı da kendisini koruması için yardım sağlar. Sabahları ve de akşamları temizlenmemiş cildimiz donuklaşır, hassaslaşır ve de dış faktörlere karşı da dayanıksızlaşır. Gündelik yapılan cilt temizliğimiz cildimizin fizyolojik dengesinin de korunmasının sağlanması bakımından oldukça mühimdir.

Cildimizin temizliğini yapabilmek için, cildimizin ihtiyacı ve eğilimine uygun şekilde ve de paketlenmiş bir sürü temizleyen ürünler bulunmaktadır. Bunlar sütler ile losyon, jel, yağ, makyaj temizleyen mendillerdir. Temizleyicilerin çoğunda içerilerinde var olan aktif maddeler aracılığıyla cilt bakımı yapar, tahrişleri, kızarıkları, kırışıklığı önleyip, cildimizi yatıştırıcı özelliklere sahip olurlar. Suyla cilt temizliği; su ile temas etmeyi seviyorsanız, suyla durulana jeller ya da köpüklü kremler kullanın. Çeşme suyu, oldukça temiz olsa da, bir başına kirleri ve de makyajın artıklarını çıkarmaya yetmez. Yüzümüzü durulamada ılık suyu kullanmalıyız. Ilık suyun cildimizin ısısına yakın olması yüzünden cilt temizleyicilerinin yağlar ile kiri daha güzel eritmesinde yardımcıdır. Yüzümüzü ılık suyla güzelce durulayın ardından soğuk suyla şok uygulamalıyız, bu sayede gözeneklerimiz sıkılaşır, cildimize canlılık gelir. Cildimizi temizlememizin hemen ardından kurulamalıyız. Suyun buharlaşması cildimizin nemini yok edebilir.

Sabun ile cilt temizliği; Sabun cildimizi kurutur bu sebepten genel olarak önerilmemektedir. Kuruyan cilt dayanıksız olur, tahrişe ve çizgilerin oluşmasına daha eğilimli hal alır. Bu sebepten sabun olmayan temizleyicilerin tercih edilmesi lazım.

Jeller ile cilt temizliği; jeller ağır yapıları olmamasından dolayı özelliklede karma ile yağlı olan cilt yapıları açısından uygun olur. Cildimizi yıpratmayarak ve de kurutmayarak derinlemesine temizlemektedir.

Kimisinde yatıştıran ve de antibakteriyel maddeler bulunmaktadır. En doğru uygulama şekli, ufak ve de yuvarlak olan bir yüz fırçasının kullanımıdır. Yüz fırçasını ıslatıp çok olan suyu silkip attıktan sonra, leblebi kadar jel fırça üzerine konulduktan sonra, yüzümüzün tamamında minik ve de yuvarlak hareketler şeklinde uygulayınız. Yüzümüzde sivilce bulunuyor ise yüz fırçasını değil parmaklarımızı kullanmalıyız. Yüz fırçası sivilcelerimizin dağılmasını sağlayabilir. Yüz fırçanız bulunmuyor ise kocamızın ya da babamızın kullanmamakta olduğu tıraş fırçasının iyice temizlenmesinden sonra onu yüz fırçamız yapabiliriz.

Krem ile cilt temizliği; Kuru olan ve nazik ciltler için uygun olur. Besleyen ve de yumuşatan maddeleri içerirler, bu sebeple de koyu kıvamlıdırlar. Bununla birlikte yatıştırıcılar ve de kızarıklıkları önleyen maddeleri içermekte olan temizleyici kremler ise, kuru cilde konforla ferahlık verir.

Makyaj çıkarıcı su ile cilt temizliği; Makyaj yapmayanlar ya da oldukça az makyaj yapanlarımız için ideal ürünlerdir. Alkol içermeyen ve de renksizdirler, yapıları hafif olur, tüm cilt tiplerine ve de cildimizin PH dengesine uygun olurlar.

Durulamaya gerek olmaz, pamuk yardımıyla yüzümüze ve de boynumuza uygulamamız yeterli olacaktır. Temizleyen ve de yatıştıran nebati özler ile zenginleşmeleri sayesinde cildimize sıkı, güçlü, ışıltılı bir yapı kazandırırlar.

Makyaj çıkarıcı süt ile cilt temizliği; Aşırı makyajın cildimizi yıpratmasına engel olarak çıkarılmasın da oldukça faydalıdır. Cildimizin tipine uygun, farklı içerikleri olanlar bulunmaktadır. Akışkan yapısıyla yumuşakça bir temizlenme sağlamaktadır. Yüzümüz ile boynumuza pamuk yardımıyla ya da parmaklarımızla uygulayabiliriz. Uygulamanın ardından süt artıklarının temizlenmesi için toniğimizi uygulamalıyız. Makyaj çıkaran yağlarla cildimizi temizlemek ağır ve des suda akmayan makyaj uygulayan bayanlar açısından uygun olur. Dayanıklılık oranı fazla ve de yağlı rujların, suda akmayan rimellerin, tamamen çıkmasını sağlayan tek temizleyicidir. İsimleri yağda olsa kuru ile tüm cilt yapılarına uygun olurlar. Nem kaybını önler. Çoğunlukla gerçek yağlarda anti age maddeler ile yatıştıran ajanlar zengindir. Cildimize saten gibi görüntü ve de yumuşaklık sağlarlar.

Makyaj çıkarıcı mendillerle cilt temizliği; Fazla makyaj yapmayan ve de az zamanı olan bayanlar için ideal olurlar. Temizleyen ajanlar ile nemlendirilen, alkol olmayan mendilleri gözlerimiz dâhil, yüzümüzdeki ve de boynumuzdaki makyajın çabukça ve de yumuşakça silinmesini sağlar. Özeklikle de yolculuk için çok pratik olur. Bir sürü çeşitleri bulunur, kuru ciltlere krem içerikli olan, narin ciltlere yatıştıran etkisi olan, nemlendirici olan gibi. Dikkat edilmesi gereken kullanımın ardından kurumamasını sağlamak açısından kutusunu ya da paketini güzelce tekrar kapatmalıyız. www.kadinlarsitesi.com

Göz makyajının temizlenmesi; Göz makyajı temizlemek için kullanılan pamuğu temizleyicimizle ıslatırız. Gözlerimizi kapatıp, yavaşça ve de nazikçe bastırmadan kirpiklerimizin kökünde uçlarına doğru rimelimizi çıkarırız. Kirpiklerimizin rimelden tamamıyla temizlendiğinden emin olunca, göz kapaklarımızı içerden dışarıya doğru temizleriz. Makyajı sütle ya da yağla çıkarıyorsak su ile durulamalıyız. Göz makyajımızı temizlerken hareketlerimizde sertlikten ve de yıpratıcılıktan kaçınmalıyız. Gözümüzün etrafındaki derimiz oldukça incedir ve de hassas olduğu için çabuk tahriş olup, kırışıklıkta oluşabilir. Gözlerimizdeki makyajı tamimiyle temizledikten ve duruladıktan sonra kâğıt mendille ya da yumuşacık havlu ile güzelce kurulamalıyız. Islaklık cildin nemsizliğine sebep olur. Kimi temizleyicilerin ardından tonik uygulanması gerekmektedir. Tonik cildimizin yapısına göre farklı, farklı hazırlanır. Temizleyicinin artıklarının alınmasını, gözeneklerinin sıkışmasını sağlar.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git