DEĞİŞİK BİR TÜRLÜ

Gerekli malzeme: 4 kişi için 800 gr. taze ayşe kadın ya da 200 gr. kuru fasulye, 2 orta boy havuç, bir soğan, bir kereviz, 2 tane pırasa, maydanoz, 2 diş sarmısak, bir küçük lahana, 300 gr. patates, 100 gr. yağ, 200 gr. pi­rinç, bir çorba kaşığı domates salçası, tuz, karabiber.
Kuru fasulye kullanacaksanız, bir gün önceden soğuk su dolu bir kabın içine koyarak bir gece bekletin. Türlüyü pişirirken de belirtilen ölçüden ya­rım litre su daha fazla kullanın ve bir saat fazla pişirin.
Sarmısak ile maydanozu ince kıyın. Taze fasulyeleri ayıklayın patates ile diğer sebzeleri soyup temizleyin. La­hana yapraklarının kalın damarları­nı kesip atın. Hepsini iyice yıkayıp, süzgeçten geçirin. Fasulyelerle, sarmı­sak, maydanoz ve yağı büyük bir ten­cereye koyun, iki litre su dökün ve a-teşe oturtun. Bir saat kadar sonra ten­cereye domates salçasını, küçük küp­ler gibi kesilmiş kereviz, soğan, havuç ve pırascyı ekleyin.
Patatesleri de kesmeden bütün ola­rak tencereye koyun.
Küçük ateşte bir buçuk saat pişirin. Ateşi kapatın. Patatesleri tek tek çıka­rın, püre yapan bir süzgeçten ezerek geçirin ve yeniden tencereye koyun. Kıyılmış lahanayı da ekleyin. Ateşi ya­karak on beş dakika daha haşlayın. Bu kez pirinci ekleyin, gerektiği kadar tuz ile karabiber de ekin, yirmi daki­ka kadar pişirmeğe devam edin. Sof­raya sıcak olarak götürün, yerken de üzerine bolca rendelenmiş kaşer ser­pin.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git