DEPREM ANINDA

DEPREM ANINDA

Deprem anında 10-15 saniye içinde bulundu­ğunuz binayı terk edebiliyorsanız derhal ka­çın, yoksa güvenli bir yer bulun. İlk sarsıntıyı hissettiğiniz anda sakin olun. Pa­niğe kapılmayın.
Panik, sağlıklı düşünmenizi engelleyecek, ha­talı, bilinç dışı hareket etmenize yol açacaktır. Bilinçli düşünebilmek, hazırlıklarınızı felâket anında değil, daha önce yapmanıza ve plânla­manıza bağlıdır.
10-15 saniye içinde bulunduğunuz yerden bi­na dışına güvenli bir açık alana çıkma olanağı­nız ve plânınız varsa, bunu derhal önceki bö­lümde anılan önlemleri alarak uygulamaya ko­yunuz.
Eğer binayı terk edemiyorsanız, daha önce be­lirlediğiniz yaşam üçgeni alanına gidin ve yan yatarak cenin pozisyonunu alın. Kesinlikle oradan oraya koşmayın ve ayakta durmayın Yan yatarak cenin pozisyonu almanız, elleri­nizle başınızı korurken çevreyi görme ve göz­lemleme şansı da verecektir. Kolon, kiriş veya duvarlar bir anda düşmeyecek, bu hareket bel­li bir sallantının ardından gerçekleşecektir. Bu da size son dakikada da olsa vücudunuzu ko­ruma şansı verecektir.
Herhangi bir şekilde enkaz altında ezilme du­rumu olduğunda vücudunuz, bu şekilde azamî korunma olanağına sahiptir. İç organlarınızın büyük bir bölümünü ve böbreklerinizden biri­ni çalışır durumda tutabilmek için en ideal şe­kildir.

Deprem anında

Deprem anında

Enkaz altında öncelikle böbreklerin iflâs ettiği bilinmelidir. Depremzedelerin kurtarılması hâlinde bile, vücudunda onanamaz hasarların oluştuğu ve bu nedenle ölüm olaylarının mey­dana geldiği saptanmıştır. Cenin pozisyonunun bir diğer özelliği ise, kur­tarma ekiplerinin kazazedenin bulunduğu bö­lüme en küçük bir gedikten de olsa ulaşması hâlinde, onu bulunduğu yerden çıkartamazsa bile, elini tutmasına izin vermesidir. Saatler sonra bir dış yardımın eline dokunması saye­sinde, kazazedenin beyni hızla adrenalin pompalamaya başlayacak ve onu yeniden ha­yata bağlayacak çok önemli bir köprü kurul­muş olacaktır.
Balkona çıkmaktan, merdivenden inmekten, asansöre binmekten kaçının. Kolon ve kirişler­den de uzak durun. Bu arada, camlar kırılabi­lir, kitaplıklar devrilebilir, mutfak dolapların-daki tabak çanaklar dökülebilir. Bunları göz ardı etmeyin.
Hazırladığınız deprem çantasına ulaşmak için zaman harcamayın.
UNUTMAYIN_______________________
Eğer o an elinizin altında değilse pilli radyo, fe­ner, konserve yiyecek ve içeceklerin bulunduğu çantaya ulaşmaya çalışmak, sakınmak ve ko­runmak için size gerekli olan süreyi çalabilir.

PAYLAŞ
DEPREM ANINDA Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Arda Xd dedi ki:

    Saolun Performans içn lazımdı 🙂

Sayfa başına git