Diş Tartarını Nasıl Engellerim ? İşte size 7 altın kural

Tartar tükürüğünüzdeki minerallerin ve plakların bir ürünüdür. Sert bir mineraldir. Sadece dişlerinizi  temizleyerek kurtulabilirsiniz. Bu yüzden ilk etapta aslında bunun oluşumunu önleyecek önlemlere göz atmak gerekir.   Tartarı önlemek için iyi diş hijyeni uygulamanız gerekir. Nedir diş hijyeni;  düzenli olarak dişlerinizi fırçalamak ve diş ipi kullanmak,  plağın oluşumunu engellemelisiniz.   Bu önleyici bakım sayesinde dişleriniz yıllar boyunca sağlıklı ve tartarsız kalabilir.

Dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayın.

Plağı dişinizden temizlemek ve tartarın gelişmesini önlemek için dişlerinizi fırçalamanız önemlidir. Günde en az iki kez dişlerinizi fırçalamalısınız.   Sabah kalktığınızda ve akşam yatmadan önce dişlerinizi fırçalamanız gerekir. Ancak, sizin için en uygun olan  bir diş fırçalama programı seçmeniz gerekir.

Her gün diş ipi kullanın. 

Diş aralarında biriken yiyecekleri dişlerinizi  sadece fırçalayarak temizleyemezsiniz.  Tartar dişleriniz arasında birikebilir. Her gün bir kez diş ipi ile tartara neden olabilecek maddeleri temizlemelisiniz.  Diş ipi kullanırken, diş ipini dişlerinin her biri arasında yavaşça kaydırın. Diş iplerini, aralarındaki kalıntıları gidermek için dişlerin arasına doğru hareket ettirin. Dişleriniz arasında biriken şekerler ve nişastalar özellikle plak ve tartar olarak gelişebilir. Şeker veya nişasta yiyorsanız, yemekten hemen sonra diş ipi kullanmayı düşünün.

Gargara Kullanın 

Dişlerden plağın çıkarılmasına yardımcı olacak şekilde formüle edilmiş bazı gargaralar vardır. Tipik olarak plakayı yumuşatmaya yardımcı olurlar, böylece fırçalama ve diş ipi kullanmanız daha etkili olur.  Ürününüzerindeki  etikete bakın ve plakla savaşmak için tasarlanmış antibakteriyel özelliklere sahip olduğundan emin olun.

Dişleriniz için kötü olan yiyeceklerden kaçının.

Plağın birikmesini önlemek için plak oluşumuna yol açan  yiyeceklerden kaçınmalısınız. Bu yiyecekleri yerseniz, dişlerinizi yedikten sonra fırçalayın. Ancak, bir diş fırçasına ve diş macununa hemen erişemiyorsanız, bu yiyecekleri dişinizden temizlemek için bol su içtiğinizden emin olun.

Uygun diş fırçası kullanın 

Eğer plaktan kurtulmak ve tartarı önlemek istiyorsanız, etkili bir diş fırçası kullanmanız gerekir. Yumuşak kıllı bir fırça kullanın, böylece plak çıkarılır, ancak dişlerin diş etleri ve yüzeyi zarar görmez.Diş fırçasının kılları yuvarlatılmalıdır. Bu, dişlerinizi ve diş etlerinizi de hasara karşı korur.

Tartar önleyici diş macunu kullanın

Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok diş macunu var ama tartar kontrolü için hazırlanmış bir macun aldığınızdan emin olmalısınız. Bu diş macunlarının, dişlerin yüzeyinden plağı çıkarabilen, bir yumuşak aşındırıcısı vardır. Hassas dişleriniz varsa, tarter kontrolü ve hassas dişler için etiketlenmiş bir diş macunu aldığınızdan emin olun.

Dişlerinizi 45 ° açıyla fırçalayın

Dişeti  çizgisinin altından çıkarmak için diş fırçanızı doğru şekilde çevirin. Fırçanızı 45 derecelik bir açıyla tutarak, kıllardan bazılarını diş etlerinin üst kısmının altına getireceksiniz. Fırçalarken kısa, hassas ve dairesel hareketler kullanın. Bu, plak ve yiyecek kalıntılarını gidermek için en etkili olacaktır.

Tüm dişlerinizi iyice fırçalayın. Her dişi temizlemek için zaman harcayın. Hepsini temizlemek için zaman ayırırsanız, toplam fırçalama süreniz yaklaşık 2 dakika olmalıdır.   Dişlerin her tarafını temizlemek önemlidir. Dişlerin iç, dış ve üst yüzeylerini temizlemek için zaman ayırın.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git