Eksojen

Dış kaynaklı olan, kaynağı dışarıda bulunan anlamına gelir.

Dünya’nın son yıllarda çözüm üretmek için fazlasıyla uğraştığı konulardan biridir “Obezite”.İnsanların keyif alarak yaptığı yemek yeme eyleminin sağlıksız yiyecekler ve hareketsiz bir yaşam neticesinde olumsuz sonuçlar doğurması durumu obeziteyi de beraberinde getirmektedir. Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi aşırı yemek tüketimi de “Eksojen Obezite” adlı rahatsızlığa yol açmaktadır.

Eksojen Obezite Nedir?

                Çocukluk ve ergenlik döneminde tohumlarını atan ve “aşırı yemek yemeye” bağlı olan eksojen obezitede, sadece yeme eylemi değil, bireyin genetik çevresi, bulunmuş olduğu ve yaşadığı fiziksel faaliyetler, bireyin tüketim şekli ve vücutta bulunan enerjiyi nasıl dışa vurduğu da önemlidir.

sismanliginnedenleriEksojen Obezitenin Nedenleri Nelerdir?

                Eksojen obezitenin başlıca nedeni tüketilen enerji miktarından fazla vücuda enerji alınması durumudur. Günlük hayatta her birey hayatını idame edebilmek için belirli meşgalelerle uğraşıp bunlar sonucunda bir enerji harcar. Tabiî ki bir sonraki iş için enerji sağlayabilmek adına da günün belirli periyotlarında beslenir. İşte bu dengenin beslenme tarafının ağır bastığı durumlarda görülen eksojen obezite önlem alınmadığı takdirde çok kötü sonuçlar doğurabilir. Bireyin yaşı ve cinsiyeti de hastalığı ilerlemesi önemli pay sahibidir.

Eksojen Obeziteyi Önlemenin Yolları Nelerdir?

                Obezitenin önüne geçmenin temel yolları, düzenli beslenme, egzersiz yapma, alkollü ve gazlı içeceklerden uzak durma ve sigara içmemektir. Kısaca bunları açıklayacak olursak, bol sebze ve meyve tüketilmeli, hazır ve hızlı tüketilen yiyeceklerden uzak durulmalı, şeker tüketimini en aza indirerek bolca su içilmelidir. Her türlü kötü alışkanlık ve stresten uzak durmak da önemlidir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git