En Düşük Kalorili 13 Gıda

Sağlıklı bir öğünde besin yönünden zengin gıdaları tüketmemiz önerilir, bu nedenle, hangi gıdaların mineraller, vitaminler  açısından zengin olduğunu öğrenmeliyiz ve günlük olarak alımlarını arttırmalıyız.Yiyeceklerin kalori değerlerini öğrenmekte bu yolda bize artı puan  kazandıracaktır.

Kısaca,  ihtiyaç duyduğumuz şey,  besin değeri yüksek ve kalorisi düşük gıdalar tüketmektir.

Aşağıda sıraladığımız yiyecekler bu gruba girmektedir.

Soğan

Hemen her yemekte kullanılan soğanın 100 gramında  40 kalori vardır.

Salatalık

Salatalıklar su  deposudur.  Neredeyse yok denebilecek miktarda kalorisi vardır.100 gramı 16 kalori içerir.

Kereviz

Sıfır kalorili kabul edilen bir sebze.Yerken harcanan kalori içerdiği kaloriden fazla denir, çoğunlukla sudan ibarettir, 100 gramı  16 kaloridir.

Brüksel lahanası

Turpgiller ailesinden olan sebze, kalori açısından son derece düşüktür, sadece 100 gram başına 43 kaloridir.

Elma

Elma  sıraladığımız diğer yiyeceklerden daha fazla kaloriye sahiptir. 100 gramında  52 kalori bulunur,  fakat zengin vitamin, mineral, selülöz ve antioksidan deposu olması nedeniyle  diyetlerin vazgeçilmezi olmalıdır.

Portakal

Portakal C vitamini bakımından en zengin meyvelerden biri ve 100 gramında  sadece 47 kalori var.

 Lahana

Lahana kalp damar sağlığını destekler ve kanseri önler. Ayrıca, 100 gramı 25 kalori olduğu için kilo vermeye de yardım eder.

Kabak

100 gram yediğinizde alacağınız sadece 17 kalori olacaktır. Yanında makarna bile yiyebilirsiniz. Hatta kızartın.

Karnabahar

Güçlü antienflamatuar (mikrop kaynaklı olmayan iltihap durumunu önleme) etkisi vardır. Kardiyovasküler (kalp damar) problemleri önler, sindirime yardımcı olur.  100 gramlık porsiyonu yalnızca 25 kaloridir.

 Havuç

Havuç güçlü A vitamini içerdiğinden göz sağlığında önemli yer tutar,düşük  kan şekerini düzenler, doğal  diüretik (idrar arttırıcı) etkisiyle ödem çözücü özelliği vardır.  100 gramı  41 kaloridir.

Brokoli

Brokoli zengin bir lif ve bitkisel proteini kaynağıdır ve sindirime yardım eder. 100 gramlık bir porsiyonda sadece 34 kalori bulunur.

Kuşkonmaz

Izgara kuşkonmazı  mutlaka denemelisiniz. 100 gramlık miktarı 20 kaloridir.

Karpuz

Karpuz bol sulu ve tatlıdır . 100 gramı  30 kaloriye sahiptir. Öte yandan, antioksidanlar açısından zengindir,  metabolizmayı hızlandırır.

Ayrıca bunlara ek olarak, daha fazla şalgam, limon, domates, pancar ve greyfurt da besin öğeleri yönünden zengin olup düşük kalorili lezzet depolarındandır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git