Eşim Kanser mi?

45 yaşında bir erkeğim, eşim 39 yaşında. 7-8 ay kadar önce eşimin vajinasının dış bölümlerinde siğiller oluştu. Eşim hastaneye gittiğinde doktor, cinsel ilişkiyle geçen bir hastalık olduğunu söylemiş. ‘Eşin de tedavi görecek yoksa bunlardan kurtulamazsın” demiş. Hemşire de “Kanser olabilir” demiş. Bir kaçamak nedeniyle eşimi yaktım. Bende bir tane vardı. Doktor bendekini yaktı, bir daha da çıkmadı. Eşimde 5-6 tane vardı, krem kullandı, geçmedi. Siğiller yakıldı, kolposkop ve smear testi yapıldı, sonuçlar temiz çıktı. Siğiller yakıldı, patolojiye gönderildi. Ama sonuçtan korkuyoruz. Eşim kanser mi oldu?

Burada bahsettiğiniz HPV ile meydana gelen siğiller (Condilom). Papilloma virüsün 130’dan fazla tipi var. Bunların içinde 15 kadarı kansere neden olabiliyor Diğerleri bu tip siğilleri oluşturuyor. Siğiller kişiden kişiye genellikle deri teması ve cinsel ilişki ile geçiyor. Tedavide siğillerin yakılması, dondurulması veya dışarıdan sürülen bazı ilaçlar (Bunların çoğu kanser tedavisinde de kullanılır) kullanılmaktadır. Siğiller ortadan kaldırıldıktan sonra kişi uzun bir süre tekrar aynı virüsle karşılaşmazsa (Yaklaşık bir sene kadar) hastalığın tekrarlaması büyük oranda azaltılmış olur. Benim tahminim, siz tedavi bittikten sonra yeterince korunmadınız. Bu nedenle hastalık tekrarlıyor. HPV’nin sadece siğil yapan tipleri söz konusu ise, rahim ağzı kanseri şansı hemen hemen yok denilebilir. Ama siğil yapan virüslerle kanser yapan tiplerin beraber de bulunabilecekleri unutulmamalı. Eşinizin smear sonucunun temiz çıkması bu açıdan çok iyi.

PAYLAŞ
Eşim Kanser mi? Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. gözde dedi ki:

  labium minörde iç tarafta gittikçe artan ve büyüyen siğiller var sadece e bakılarak hiç bir test yapmadan ilaç tedavisine başlamak uygunmu? kanser olma riski yüzde kaç? kanser olduğu nasıl anlaşılır?

 2. patronice dedi ki:

  mrb. hamileyim ve son ayindayim ,hamile kaldigim andan itibaren viginamda “oktorlarin soylemesine gore”maya mantari olustu bu son haftada doktorlar sigil oldugunu soylediler ve vaginamin disindada icindede gereginden fazla var yani butun bolgesini hattinden fazla kaplamis vaziyette doktorlar normal dogum diyo ama ben normal dogumda bebege gecmesindne korkuyorum suanda bebekte bi tehlike yokmus ama ben yinede korkuyorum benim arastirmama gorede kanser tehlikesi cokmus oyle bisey olabilir mi?

 3. genome dedi ki:

  selam
  öncelikle hangi tip siğiliniz var bilmek gerekir ve hem eşinizin hemde sizin bunu yaptırması artık vazgeçilmezdir. Bazı durumlarda smear temiz cıksa bıle hpv pozıtıf olabılıyor ama maalesef ulkemızde bunu bılen doktorların sayısı bıle cok az. hersy maddiyat oldugu için hasta saglıgı ıle oynayabılıyorlar. yanı tedavı oncesı teşhis hekimliği unutulmuş durumda

  saygılar

Sayfa başına git