Evinizin Daha Sağlıklı Olmasını Sağlayabilirsiniz

Hepimizde yaşam alanlarımızın sağlıklı olmasını ister ve gerekeni yaparız ya da yaptıklarımızın doğru olduğunu sanırız. Bazen doğru bildiklerimizin bir kısmı doğru olmayabiliyor. İşte sizlere kadinlarsitesi.com olarak derlediğimiz evinizde sağlıklı ortamları oluşturacak bir kaç öneri:

saglikliortamSıcaklık: Evlerimizde olması gereken ısı derecesi 20-21 derecedir. Dış ortamdaki ısı değişikliklerinden etkilenmemek için evdeki ısının koruyucu olmasına özen gösterilmeli, ne çok sıcak ne de çok soğuk olmalı. Yalıtım yapılmış evler sizi daha iyi koruyacaktır.

Nem: Evlerde ki nem pek çok hastalık için en uygun şartları hazırlar. Soğuk algınlığı, bronşit ya da romatizma, oluşabilecek hastalıklara bir kaç örnek diyebiliriz. Evinizde bakterilerin üremesini engellemek için kuruluğu sağlamalısınız.

Aydınlatma: Evinizi seçerken gün ışığından ne kadar yararlanabileceğinize dikkat etmelisiniz. Sağlık için gün ışığı çok önemlidir, güneş en iyi en doğal D Vitamini kaynağıdır ayrıca bakteri oluşmasını da engeller. Daha çok açık renk boyaları tercih etmeli, gereksiz kalabalık oluşturacak eşyaları kaldırmalısınız. Camların temiz olması da gün ışığından daha fazla yararlanmanızı sağlamada etkilidir.

Havalandırma: Sağlığınız için evinizin havadar ve temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Kötü koku oluşturabilecek kirli çamaşırlar bekletilmemeli, çöpler kapalı kaplarda tutulmalı yada dışarı çıkarılmalı. Evinizi temiz tutmalı, kısa aralıklarla havalandırmalısınız. Uzun süre temizlenmeyen yerlerde toz birikir ve temizlemek istediğinizde toz kalkar ve bu tozlar havada dört saatten fazla kalabildiğinden o havayı solumak sizi rahatsız eder.

Gürültü: Gürültüyü ve ses yansımalarını önlemek için evinizde ses yalıtımı yaptırmalısınız. Pencerelerde çift cam ve perde, yerlerde ise mermer ve taş yüzeyler yerine halı kullanımı yaşadığınız yerlerin sessiz olmasını sağlayacaktır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git