Evliliklerde Sevgi Neden Biter

Neredeyse tüm çiftler arasında da görülen, evlendikleri andan itibaren aralarındaki resmiyetin kaldırılması ve sevginin de bu süreçten itibaren azalarak bitmesidir. Aslına bakarsanız sevgi saygı ile beslenir ve güçlenir, resmiyetin kaldırılması ile birlikte saygının azalması sevgiyi de zamanla yok ediyor ne yazık ki.

evlilik-sevgiEvliliğin başlamasıyla çiftler aralarındaki sevgi sözcükleri ve gösterilerini de “nasıl olsa evlendik, gerek var mı?” düşüncesiyle sevgisizliğe kendileri sebep olurlar. Saygının bitmesiyle sevgi de biteceğinden günün birinde “ne oldu da sevgi bitti” sorgulamaları başlar hatta altında başka sebepler aranır. Oysa ki tüm sebep saygının yok oluşudur. İlişkiler de saygı özellikle korunabilmeli.

Bir de erkekler kadınlara çok fazla sorumluluk yükleyip kenara çekildiklerinde, kadınların da erkeklerden beklentileri olduğundan aralarındaki heyecan ve sevgi bitiyor. Üstelik erkeklerin “yuvayı dişi kuş yapar” düşüncesindeki asıl amaç geri çekilmek olmasa ve “biz” kavramını benimseyebilseler ve aynı sorumluluk duygusuyla hayatı paylaşmayı ön planda tutsalardı, sanıyoruz temelindeki saygı ile sevgileri de sonsuza dek sürebilirdi.

Bazı kişilerin algılarının farklı olması sebebiyle eşlerini sürekli yanlış anlayıp “neden” sorgulamaları ile aralarındaki sevgi de sıcaklığını yitiriyor.

Eşine şiddet uygulayan bir kişi aralarındaki sevgiyi tamamen öldürür.

Kötü alışkanlıklar örneğin kumar tutkusu ve alkol bağımlılığı olan ve ısrarla bu alışkanlıklarını sürdüren bir eş sevgisizlik ortamını kendisi oluşturur.

Çiftler arasındaki eğitim düzeyi ve kültür farklılıkları sebebiyle çatışmalar oluşuyorsa sevgisizlik ortamı da aynı zamanda başlatılmış olur.

Her insan birbirinden farklı kişilik özellikleri ve huylara sahiptir. Eğer çiftler birbirlerini oldukları gibi kabul etmez ve değiştirme çabalarına girerse sevgisizlik de başlamış olur.

Ayrıca bir diğer sevgisizlik sebebi de sürekli olarak ailelerin, çiftlerin hayatına müdahale etmesidir, doğal olarak sorunlar çıkacak ve eşler arasındaki sevgi de azalacaktır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git