EZİLMELERDEKİ İLKYARDIM TEDAVİSİ

Zehirli kimyasal maddelerin serbest kalmasıyla oluşabilecek böbrek hasarlarını önleyiniz. Bir kazazedenin kol ve bacağından sıkışmış olarak yakalanışı 30 dakikadan fazla sürmüşse kurtarmaya kalkışmadan önce acil servisi çağırınız.
■ Ciddi kanamayı kontrol altına alıp yaralan tedavi ediniz; kınklan mümkün olduğu kadar hareketsiz hale getiriniz.
■ Eğer sıkışan kol ya da bacak gecikmeden serbest bırakılabiliyorsa ağırlığı kaldırınız. Mümkünse kazazedeyi başı alçakta, ayaklan joıkarda yatırınız. Kazazedeye kıpırdamamasını tavsiye ediniz.
Dikkat: Kurtarma saatini ve ezilme süresini kaydediniz.
■ Olaydan etkilenen kol ya da bacağı yastık ve rulo haline getirilmiş giyecek ya da battaniyelerle hareketsiz hale getirerek yaralar elveriyorsa yükseğe kaldınnız. Mümkün olan yerlerde ezik yaralar açık tutulmamalıdır.
■ Şoku azaltmak için antişok tedavisi uygulayınız.
■ Soluma hızını, nabzı ve cevap verme seviyelerini 10 dakika aralıklarla denetleyiniz.
■ Eğer kazazede bilinçsiz fakat normal olarak soluyorsa iyileşme konumuna getiriniz.
■ Solunum ve kalp atışı durursa, hemen yeniden hayata döndürme eylemine başlayınız.
■ Hemen hastaneye kaldınnız. Tedavi konumuna getirerek sedyelik vaka olarak taşıyınız; ambulans personeline ezilme süresini bildiriniz. ■ Eğer hastaneye kaldırma 30 dakikadan fazla gecikirse ve iç yaralanmadan şüphelenilmiyorsa kazazedeye yudum yudum soğuk su veriniz.
Dikkat: Sıkışma kısa sürmüş ve ezilme sadece parmaklar, el ya da ayaktaysa yaralı kısmı soğuk su altına tutunuz ya da soğuk kompres uygulayınız.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git