Embesilite

Embesilite Nedir?

Zekâ geriliğinin en önem­li ikinci derecesidir. Embesilitenin altın­daki zekâ geriliği idyosi adını alır. Em­besilitenin yasal olarak tanımı: “Doğuş­tan ya da çok erken çocukluk dönem­lerinden beri varolan, idyosiliğe kadar varmayan; fakat kendilerini ya da işle­rini yönetmekten yoksun olan; kişi ço­cuk ise, bunların öğretilmesini engelle­yen zekâ geriliği”dir. Embesilite türü ze­kâ geriliği için bazı ülkelerde “orta de­recede zekâ geriliği” tanımı da kullanıl­maktadır.

Zekâ geriliğinin bir türü olan embesilitenin tıp ve psikoloji alanında çok geniş bir tanımı ne yazık ki yoktur. Zekâ gerilikleri üç kısımda sınıflandırılır. Birincisi ileri derecede zekâ geriliği olan debil hastalığıdır. Hastalık diyoruz, ancak debil bir tür psikolojik rahatsızlıktır. Embesilite ise orta dereceli zekâ geriliği anlamına gelmektedir. Embesilitenin bir adım öncesi de idyosi (idiosi) olarak bilinir, yani ileri olmayan düzeyde zekâ geriliği. Bu sınıflamaya bakacak olursak embesilite, orta derecede zekâ geriliği anlamına gelmektedir.

Embesilitenin Özellikleri

embesilite            Embesilite, doğuştan gelen veya erken çocukluk döneminde baş gösteren bir rahatsızlıktır. Debil aşamasına kadar varmadığı gibi idyosiliğe de indirilemez. Yetişkin embesilite hastalarında kendi işlerini kendi başına yapabilme çoğu zaman söz konusu değildir. Çocuk embesilite hastalarında ise kendi işlerini kendi başına yapabilme yeteneği edinilemez ve öğrenme oldukça geri seviyede gerçekleşir. Bundan dolayı da embesilite hastaları en fazla 8 yaşında bir çocuğun zekâ seviyesine ulaşabilir ve IQ seviyesi 20 ila 50 arasında değişkenlik gösterir.

Embesilite Tedavisi

            Embesilite sorununun ne yazık ki bilinen bir tedavi henüz yoktur. Ancak akraba evlilikleri konusunda dikkatli olmak, hamilelikte iyi beslenmek gibi birtakım önlemleri almak da embesilite ile karşılaşmamak için, çözüm olabildiği kanıtlanmamış olmakla birlikte, iyi olacaktır.

            Çok sık rastlamasak da embesilite sorunu dünya çapında o kadar ciddi bir sorundur ki ‘I am Sam’ adlı bir Hollywood filmine dahi konu olmuştur. Rahatsızlığın daha iyi anlaşılabilmesi için filmin izlenmesi oldukça yararlı olacaktır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git