YALANCI GEBELİK NEDİR ?

Hamilelik testleriyle, umma denilen psikolojik yani yalancı gebelik sayısı eskiye oranla günümüzde oldukça azaldı.Yalancı gebelik, diğer adıyla psikolojik gebelik, aslında hamile olmayan bir bayanın hamile olduğuna inanması ve bunun sonucunda bulantı, karnın büyümesi, kusma gibi bulgular yaşaması biçiminde tanımlanıyor. Bu durum, aslında psikolojik bir bozukluğun yani hastalığın fiziksel olarak dışa vurumudur. İnsanın beyinsel olarak hamile olduğuna inanması sonucunda, gerçekten de gebeliğin yukarıda saydığımız belirtileri aynen ortaya çıkabiliyor.

yalancı gebelikGebeliği çağrıştıran bulgular nelerdir?
Yalancı gebelik aslında insanlık tarihi açısından yeni değildir ve çok eski dönemlerden beri varlığı bilinmektedir.En çok görülen belirtiler çok az adet görme ya da hiç adet görmeme, karında şişme ve göğüslerdeki büyümelerdir. Kimi zaman bu saydığımız belirtilere bulantı ve kusma da eklenmektedir. Tüm bunlara rağmen muayene esnasında rahimde büyüme görülmez. Karın, çoğunlukla gergindir ve karında gaz birikmesi mevcuttur. Hasta bayanlarca hissedilen ve çocuk hareketleri olarak algılanan hareketler, aslında bağırsak hareketleri veya karın kaslarının istemsiz kasılmalarıdır. Bebeğin kalp atışları olarak hissedilen durum ise, aslında kendini gebe zanneden bayanın heyecanlanması sonucu tansiyon artışıdır diyebiliriz.

PAYLAŞ
YALANCI GEBELİK NEDİR ? Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Elif dedi ki:

    Yani testler negatifse ve zaten gebelik ihtimali düsükse korkudan psikolojik belirtiler olur mu

  2. elif dedi ki:

    erkek ardasımla ayakta sürtünme yasadık ama vajinaya bosalma olmadı. ben yinede cok korktum ve stres yaptm . bunun üzerine adetim 7 gün geckti ve test yaptm negatif cıktı sonra bir gün sonra adet oldum internette dolanırken üstüne görme olayını duydum adetim bitmeden tekrar stresim basladı . adetimin 6.günü ben tekrar test yaptım sonuc yine negatif ve ilişkiden 23 gün sonraydı. simdi kasıklarım şiş ve agrı hissediyorum sanki hamileyim gibi cok korktugumdan mı böyle acaba ? psikolojik mi ?

Sayfa başına git