Gimband

Gimband: 

Gimband, koku sinir demektir. Burundan beyine koku duyusunu ileten siniridir. Koku sinirleri, burun boşluğunun üst kısmında bulunur. Bu kısma aynı zamanda sarı bölge de denir. Bir kokunun burun tarafından algılanabilmesi için mukus içerisinde çözünüp koku alma hücrelerini uyarması gerekmektedir. Uyarı koklama ile beyne iletildikten sonra koku alınmış olunmaktadır.

Gimband İle Kokular Nasıl Alınır?

Burun boşluklarının üst bölümüne yerleşmiş olan reseptör denilen özel sinirler kokuları algılayarak beyne gönderirler ve koku almamızı sağlarlar.

Koku Alma Duyusu Kaybolur mu?

Soğuk algınlığı ile birlikte burun boşluklarında oluşan iltihap yani rinit, üst solunum yalu enfeksiyonu, sinüzit, alerji gibi rahatsızlıklar geçici olarak koku alma sinirinin hasar görmesine ve koku alamamamıza neden olur. Bu duruma anosmi denir. Temporal lop koku ve duygularepilepsilerinde yani sara hastalarında da kimi zaman o an olmayan bir kokuyu almaları durumu söz konusu olabilmektedir. Bu duruma da parosmi denilmektedir. Gimband tamamen kişisel özellikler gösterir. Bunun yanında kokuya verilen tepki cinsiyet, yaş ve sağlık durumuna göre değişmektedir. Gimband sayesinde yaklaşık olarak 2 bin farklı kokuyu ayırt edebilmekteyiz. Kafa travmaları ya da burnun darbe ile koku alma sinirinde tahribata uğraması sonucu koku alma duyusu kaybedilebilir. Koku körlüğü de denilen bu durum kimi zaman geçici olabildiği gibi kimi zaman da kalıcı olabilmektedir. Ayrıca sigara kullanımı ve hava akımı da gimbandı etkileyen sebeplerdendir.

Çalışmalarınızı arada bir de­ğişik aygıtlarla renklendirmek istediği­nizde, hareketlerinizi germe aygıtından daha yumuşak, esnek ve geniş olan gim-bandla yapın. Örneğin, ayak ve bilek kaslarını güçlendirmek istiyorsanız, bu bandı ayağınızın altına koyun; sonra ayağınızla çekme gücüne karşı koyma­ya çalışırken, bandın uçlarından tutarak çekin.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git