GÖZDE KİMYASAL YANIKLAR

Hem sıvı hem de katı yakıcı kimyasal maddeler göze kolayca kaçabilir ve göz yüzeyi üzerinde hızla ağır yaralar açılmasına, hatta körlüğe sebep olan hasarlar meydana getirebilir.
Belirtiler:■ Etkilenmiş olan gözde ağır ağrılar.
■ Hasarlı göz, ışığa bakamaz.
■ Etkilenen göz, kapalı olabilir.
■ Göz kızarmış, şişmiş ya da çok fazla sulanmakta olabilir.
İlk yardım ve tedavi:Kimyasal maddeyi mümkün olduğu kadar çabuk yıkayarak kazazedeyi hastaneye kaldınnız. Kazazedenin gözünü ovuşturmasına izin vermeyiniz.
■ Kazazedenin yüzünün etkilenmiş olan tarafını, yavaş yavaş akan suyun altına tutarak suyun yüzden akmasını sağlayınız. Ya da kazazedenin etkilenmiş taraftaki yüzünü soğuk su dolu kaba batırarak gözünü açıp kapamasını isteyiniz.
■ Eğer bu mümkün değilse kazazedeyi başı geriye eğilmiş ve etkilenen tarafa çevrilmiş olarak oturtun ya da yatınn. Sağlam gözü koruyarak, etkilenen gözün gözkapağını yavaşça açıp içine göz damlasıyla steril su ya da bir bardak musluk suyunu dökünüz. Dikkat:Gözkapağının her iki yüzüne de su gidip gitmediğini iyice kontrol ediniz. Eğer göz ağrılı bir kasılma ile kapanmışsa gözkapaklannı sert fakat nazik bir şekilde çekmek zorunda kalabilirsiniz.
■ Gözü steril bir göz tamponuyla hafifçe kapatınız ya da eğer göz tamponu yoksa, temiz ve tüysüz bir kumaş kullanabilirsiniz.
■ Hemen hastaneye kaldınnız.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git