HORMON REPLASMAN METODLARI

Ağızdan ilaç alınarak yapılan tedavi: Bu şekilde kişiye gerekli hormon, ağız yolu ile verilir. Kişinin isteğine göre bu uygulama aylık periyodik kanamalan olan | veya kanama yapmayacak şekilde ayarlanabilir.
2- Cilde hormon içeren bant yapıştırılarak yapılan (tansdermal) tedavi: Bu şekilde de hormon içeren bantlar vücudun bel kısmının altına, hareketlerden etkilenmeyecek bir bölgeye, tercihen kalçaya yapıştırılır. Bantlar çeşitlerine göre haftada bir veya iki kez vücudun simetrik karşı bölgesine yapıştırılarak yenilenir.
3- Cilde uygulanan östrojen içeren krem veya jeller:
Genellikle rahmi olmayan (ameliyat ile alınan) kişilere uygulanır. Diz kapağının arkası uygulama için uyumlu bir bölgedir.
4- Burun içine uygulanan (intra nazal) tedavi: Bu tedavi şekli genellikle rahmi ameliyat ile alınmış kadınlara uygulanır. Günde bir kez östrojen içeren sprey burun içine sıkılarak uygulanır.
5- Doğum kanalına yapılan
uygulamalar: Genellikle menopoz nedeni ile doğum kanalı ve komşu organlarda oluşan atrofide (daralma ve o bölgedeki derinin incelerek kolay tahriş olması) kullanılır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git