KARİDESLİ PİLAV

Gerekli malzeme:

4 kişi için 40 tane orta boy karides, 200 gr. pirinç, 4 ta­ne orta boy domates (kabukları so­yulmuş, çekirdekleri çıkarılmış ve in­ce ince kesilmiş), bir tane dolmalık bi­ber, (kibrit çöpü gibi kıyılmış), 3 çor­ba kaşığı yağ, bir tatlı kaşığı çok in­ce kıyılmış soğan, 1/2 tatlı kaşığı tuz, bir tane defne yaprağı, 1 su bardağı dolusu kaynar et suyu.

Hazırlanması:

Karidesleri çiğ olarak ayıklayın.

Bu­nun için: Karideslerin önce başını ko­parın, elinizle yavaşça kabukları so­yun. Belini boydan boya bıçağın sivri ucu ile hafifçe çizin, belinde bulunan siyah bağırsağı çıkarın sonra da su ile yıkayın ve kurulayın.
Pirinci az tuzlu ılık suda yarım sa­at tutun. Sonra bir süzgeçten geçirin. Küçük bir tencereye yağın bir kaşığı­nı koyun, kızdırın, karideslerle soğanı içine atarak iki dakika sote yapın ( alt üst ederek kızartın). Sonra biber ile domatesi ekleyerek iki dakika kadar kaynatın ve ateşi kapatın.
Başka bir tencereye kalan yağı ko­yun, kızdırın, pirinci içine atıp, bir ka­şıkla karıştırarak, iki dakika kavurun, sonra da tuzu, kaynar durumda bu­lunan et suyunu, soğanlı, domatesli, biberli karidesleri pirince ekleyin, ka­şıkla bir kez iyice karıştırın, yüksekaıeşre iki dakika kaynatın. İkinci kez kaşıkla iyice karıştırın, ateşi kısın, tencerenin kapağını kapatın 13-15 da­kika kadar pişirin. Karidesli pilavı ön­ceden ısıtılmış sıcak bir servis taba­ğının içine koyarak hemen sofraya götürün.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git