Kilo Veremiyor Musunuz? Birde Bunları Deneyin

Kilo vermek başlı başına bir sorundur değil mi? Hele birde yemek yemeyi seviyor ve iştahlı biriyseniz diyet listeleri ile karşılaşmak istemezsiniz bile. Kilo verme dediğimizde aklımıza ilk gelen şey kibrit kutusu büyüklüğünde peynir ve kepekli ekmeğin mutlaka yer aldığı diyet listeleri geliyor. Ve diyet listelerini takip eden can sıkıcı bunalımlı günler.

Ancak tüm bu diyet kurallarına uymanız hatta spor bile yaptığınız halde hala kilo veremiyorsanız bilin ki bir yerlerde bir hata yapıyorsunuz. Aslında kilo vermenin sırrı yalnızca yürümekte ve ya kibrit kutusu büyüklüğünde ki peyniri yemekle olmuyor. Hayatınızı neredeyse başlı başına bir düzene sokmanız gerekiyor.Yemek yediğiniz tabaktan uyku düzeninize, alışkanlıklarınızdan sevdiklerinize kadar pek çok etken size kilo vermenizde yardımcı olabilir ya da bunun tam tersi de mümkündür.

 

Diyet elbette yapılacak sağlıklı ve dengeli beslenme kilo alma ve ya vermek konusunda son derece önemli. Ancak bunun yanı sıra kilo vermenize yardımcı olacak bir kaç detayda bulunuyor ki işte bende bu detayları sizlerle paylaşıp kilo vermenizi hızlandırmak istiyorum.

1.Tabaklarınızı küçültün.

Küçük tabaklarda yediğiniz yemekler size daha çok görüneceği için ilk önce göz doyurma denilen kısmı geçmiş olacaksınız. Çünkü diyetteyken büyük tabaklarda yediğiniz yemekler zaten az olduğu ve doğal olarak az göründüğü için size psikolojik olarak bir baskı yapar. “Ben bununla nasıl doyacağım” diye düşünürsünüz. Bu nedenle porsiyonları küçültmek kesinlikle işe yarayacaktır denemenizi öneririm.

Ayrıca tabak konusunda bir diğer önerimde renkten yana olacak. Doğruluk payı nedir bilmiyorum ben denemedim ama uzmanlara göre kırmızı tabakta sunulan yemekler daha az tüketiliyormuş. Kırmızı renk tehlikeyi yasağı işaret ettiği için böyle bir durum mümkün olabilir. Sağlıksız yiyecekler tüketmek istediğinizde tabağınızın rengi kırmızı olsun.

2.Protein miktarını artırın.

Artık neredeyse tüm uzmanlar tarafından kanıtlanan ve doğrulanan bir durumu söylemeden geçmek olmaz. Vücudunuzda ki protein miktarını artırmak sizi tok tutacak böylece diyetteyken daha az yeme ihtiyacı hissedeceksiniz ki buda daha az kalori almanız anlamına geliyor. Her sabah kahvaltıda yumurta yiyerek güne protein alarak başlayabilirsiniz. Bunun beraberinde öğlen yemeklerinde de et, tavuk ya da balık tüketerek bunu destekleyebilirsiniz.

3.Gerçekten açıktığınızda yemek yiyin.

Bazen sırf yemek yemek için bir şeyler yeriz ki karnımızın ne tok ne aç olduğu zamanlar aslında en tehlikeli olan zamanlardır. Çünkü böyle durumlarda genellikle sağlıksız yiyeceklere yöneliriz ki bu durum kilo kontrolümüzü ciddi anlamda bozar.

Bu nedenle canınız bir şeyler yemek istediğinde önce bir bardak su için. Bazen susamakta size açlık gibi bir his verebilir. Ya da sağlıksız bir yiyeceğe yöneldiğinizde naneli bir sakız çiğneyin. Naneli sakızda açlığınızı bastıracaktır.

4.Bir takım arkadaşı edinin.

Siz kilo verirken sizinle birlikte kilo vermek isteyen bir kişi ile etkileşime geçmeniz, birbirinize destek olmanız psikolojik açıdan da sizi rahatlatacaktır. Bu kişi eşiniz, çocuğunuz, anneniz olabileceği gibi kilo vermek isteyen gruplardan edindiğiniz bir kişide olabilir. Önemli olan fikir alışverişi yapacağınız ve bu süreçte size yalnız olmadığınızı hissettirecek birinin bulunmasıdır.

5.Göz önünde yiyecek bulundurmayın.

Mutfağınızda pek fazla yiyecek bulundurmayın. Bu yiyecek almayın anlamına gelmiyor yanlış anlaşılmasın. Demek istediğim göz önünde çok fazla pasta börek ya da atıştırmalık bulunması sizi bunları yemeye sevk edeceği için ister istemez kilonuzda bir düşüş yaşamazsınız. Az yemek için etrafta az yiyecek bulunsun ki gözünüzün gördüğünü canınız çekmesin. Pasta börek yerine meyve koyabilirsiniz.

Hoşça Kalın…

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git