Kramp

KRAMP. Kasların, ağrılı, spazmlar (nö­betler) halinde oluşan kasılmalarıdır. Belirli iç organ kaslarının bu tür kasılma­sı, genellikle kolik adını alır.

Nedeni:

1. Atardamar hastalığından ötürü, kasların yeterli kanlanamaması;

2. Yüzen kişilerde vb. kasların, yorgun­luk ve soğuk nedeniyle yeterli kanlana­maması ve bazen de, lif yırtılması gibi, kası tahriş eden ve kontrolsuz kasılma­lara yol açan ufak zedelenmeler;

3. Sı­cak kramplarında, aşırı terlemeden ötü­rü, vücudun su kaybetmesi;

4. Kolera gibi bazı hastalıklarda, barsak yoluyla, aşırı tuz kaybı olduğundan, kramplar gö­rülür. 5. Üreter, safra yolları gibi, içi boş boruların tıkanması sonucu genel­likle kolik belirir (bkz. Kolik). 6. Yazar, viyolonist, terzi, daktilo ile yazan kişiler gibi, tekrarlayan ince el ve parmak ha­reketleri yapanlarda da kramp olabilir.

Bir veya bir grup kasın ani ve istemsiz olarak kasılmasına kramp adı verilir. Daha ziyade baldır adalelerinde görülür. Bacak içeriye doğru bükülür, düzgün, kuvvetli bir masaj yapılırsa kas gevşer.

Jimnastik sırasında kaslar arasındaki uyum zayıfsa, yüzme gibi sporlar sırasında ya da sonrasında üşüme görülürse; vücut, aşırı terleme, ishal ya da sürekli kusmalarla çok miktarda tuz ve sıvı kaybederse; uyku sırasında kramp görülebilir. Tuz ve su kaybından kaynaklanan kramplarla birlikte kalp yorgunluğu da hissedilebilir. Kramplar normal olarak kasları gerdirerek giderilir. Önce kramp giren bölümü açınız, sonra da masaj yapınız.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git