Kremlerdeki Vitaminler

Genellikle temelinde bitki olan, özlü veya sentez yoluyla elde edilen ürünlerle hazırlanan kremler kullanırsınız. Ama bileşimleri çok değişik adlarla anıldıklarından tanınmaları sizin için çok güçtür. Aralarında değişik vita­minlere de rastlanır. Bu vitaminleri iyice tanıyor, nelere iyi geldiklerini biliyor musunuz?
A Vitamini:
En çok buğday tohumunda ve morina balığının karaciğer yağında bulunur. Üst deri tarafından hızla emilir, ergenliklerin, derinin pul pul dökülmesinin ve keratin (saç, kıl, tırnağın temel maddesi) fazlalığının tedavisinde kullanılır. Alkolsüz maddelere katılır. Bronzlaşmayı güçlendirmede kullanılan karoten veya A provitamini kırmızı meyve ve sebzelerde bulunur, organizmada bunu A vitaminine çevirir.
D Vitamini
Bu da ergenliklere karşı kullanılır. Özellikle tıpta yararlanılır. En çok tütün balığının ve morina balığının karaciğer yağlarında ve yumurta sarısında bulunur.
E Vitamini
Başlıca kaynakları: buğday tohumu yağı, mısır ve soya fasulyesinin yağı ve lahanadır. Kırmızı ergenliklerin ve kızarık­lıkların tedavisinde kullanılır.
F Vitamini
Bu, genellikle, bitkisel yağlarda (keten, soya fasulyesi, mısır) bulunur. Ama F vitamini kalıcı olmadığından oksitlenmeyi önleyici karşıt maddelerle kalıcı hale getirilir. Derinin pürtüklüğunü gidermek için çok gereklidir. f vitaminine sahip olan buğday tohumu yağı, kırmızı ergenliklerin ve kızarıklıkların tedavisi için önerilir.
K Vitamini
Yeşil bitkilerde bulunur. Çok daya­nıksızdır, suda hemen erir: Deri hastalıkla­rına karşı kullanılan maddelere kati tır.

kremli
B Grubu Vitaminleri
Tiamin : Yalnızca dahilen kullanılır; yokluğu deri hastalıklarına, kan çıbanlarına ve aşırı renklenmeye yol açar.
B2 veya ribotlavin : Yokluğu gör­me bozukluklarına, derinin ve sümük za­rının anormal derecede kurumasına neden olur.
B3 veya niyasin : Çok yağlı ciltlere tavsiye edilir.
B veya piridoksin : Bir çok mad­deler içinde kullanılarak deriyi yumuşatmada yararlanılır.
C Vitamini
Özellikle yeşil sebzeler C vitamini yö­nünden çok zengindir. Hava ile temaslarında çok çabuk oksitlenir, kremlerde çabucak bozulur. Harika bir de­ri gericisidir. Lekelerde ve aşırı renk­lenmelerde kullanılan maddelere katılır. En etkili kullanımı ampul şeklinde olanıdır.
H Vitamini
Ergenliklere ve derinin pul pul dökül­mesine karşı kullanılır. Yumurta sarısında, buğday tohumunda ve bira mayasında bulunur.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git