KÜÇÜK SABUNLAR

Küçük tuvalet sabunları yapılışlarmdaki bazı farklılıklar nedeniyle, kullanılış konusunda da bazı farklılıklar gösterir:
* Çok yağlı sabunlar, soğukta yapılır ve değişir miktarda sabunlaştırılmamış yağlı madde içerirler. Bu tür sabunlar, bol bol köpük yaptıkları gibi cildi yumu­şatırlar da.Mikrop öldürücü ve koku giderici sa­bunlar, mikropları etkisiz kılan bir anti­septik içerirler. Bu antiseptik genellikle bir fenol türevi, ya da hekzaklorofendir. Terleyen insanlar için bu sabunlar yararlıdır. Bununla beraber bu sabunla­rın, güneşte allerji yaptığı durumlara da rastlanır.günü cildin üzerinde uzun bir süre bırakarak, etkisini göstermesi sağlanma­lıdır. Bu sabunlara inceltici veya can­landırıcı bazı maddeler de katarak, bu etkileri yapmaları da sağlanabilir.
* Yüzen banyo sabunlarının hamuru köpük halini alıncaya dek çırpılarak yapılır. Sabunun sertleştirilmesi sırasın­da, hamurun içine minik hava kabarcık­ları konarak, su yüzünde kalması sağla­nır.
* Kireçli su sabunları kirecin etkisini yok etmek için lorisülfat dö sud denen bir madde içerirler.
* Parfüm hazırlayan müesseseler, ka­dınların kullandıkları parfüm ile aynı kokuda olan sabunlar da yaparlar. Bu sabunların, sürülen parfümle aynı özel­likte olmaları gerektiğinden, büyük bir özenle hazırlanmaları gerekir.
* Erkeklere özgü sabunlar daha erkeksi bir kokuları olmaları ve biçimlerinin de daha değişik olmasıyle öbür sabunlar­dan ayrılırlar. Erkekler genellikle sabır­sız olduklarından, ellerinden kaymayan sabunları kullanmayı tercih
* Tedavi edici sabunlar, bol köpük çıkarırlar. Meydana gelen sabun köpü.

PAYLAŞ
KÜÇÜK SABUNLAR Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. eren dedi ki:

    bana sabunun içindeki ham maddeyi biliyorsanız yazınnnnnnnnnnnnn

Sayfa başına git