MENEMEN

Gerekli malzeme: 4 kişi için 8 yu­murta, 1/2 tatlı kaşığı tuz, 4 büyük siv­ri biber, 2 çorba kaşığı yağ, 4 orta boy domates, 125 gr. ufalanmış beyaz peynir, 1 bağ kıyılmış maydanoz.
Biberlerin saplarını kesin, tepeden ..ip bağlantı yerini çıkarın, çekirdek­lerini de çıkarın, yıkayın, ince yuvar­laklar şeklinde doğrayın.
Domatesleri kaynar suya sokun, birkaç dakika tutun, çıkarın. Kabuk­larını soyun. İkiye bölün, çekirdekle­rini çıkarın, sonra zar kadar incelikte dilimleyin. Bir kaşık yağı küçük b’\r ta­vaya köyün, orta sıcaklıkta bir ateşe oturtun. Yağ eriyince içine biberleri köyün, 2 dakika kadar pişirin, sonra domatesleri ekleyin, 7-8 dakika biber­lerle beraber yağda pişirin. Tuz, kıyıI-. mış maydanoz ve beyaz peyniri de ek­leyin, ateş üzerinde iyice karıştırın, sonra ateşten çekin. Yumurtaları çu­kur bir kabın içine kırın, akı ile sarısı iyice karışana kadar bir çatal ya da yumurta dövücüsü ile iyice dövün. Geniş bir tava ya da yayık bir tence­re içine öbür çorba kaşığı yağı koyun, küçük ateşte eritin, ateşi orta sıcaklık­ta olacak şekilde yükseltin, yağın içi­ne yumurtaları dökün, çatalla devam­lı olarak karıştırın. Yumurta biraz tut­maya başlayınca, biber, domates, pey­nir karışımını ekleyin, devamlı olarak karıştırın. Hafif sertleşme başlayınca ateşten çekin denhal sofraya götürün.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git