Miksödem

Miksödem: Tiroid hormonu eksikli­ğinin doğurduğu bir durumdur, Guatr, Tiroid Bezi.

                Sağlık, insanların hayatlarını devam ettirebilmesi için en temel ihtiyacıdır. Genç yaşlardan itibaren korunması için beslenmeye ve yaşam standartlarına dikkat etmek gerekmektedir. Gerek tüketilen besinlerden, gerekse doğal olmayan yaşam şartlarından her geçen gün yeni bir hastalığın adını duymaktayız. Bunlardan biri de  “Miksödem hastalığı” yani “Miksödem koması”dır.

Miksödem Tanımı

                Miksödem,tiroid bezinin hiç çalışmaması ve ya da gereğinden az çalışması sonucunda oluşan hipotirodi şeklinde görülen bir rahatsızlık biçimidir. Tiroid dendiğinde ilk akla gelen rahatsızlıklardan olan guatr ile birlikte miksödem rahatsızlığıyla da çokça karşılaşılmaya başlanmıştır. Miksödem adı seröz boşluklarında su kabarcıkları oluşması ve su toplaması, el ve ayaklarda ödem oluşması nedeniyle bu adı almıştır.

Miksödem Hastalığı Belirtileri

                hareket azalması ve yavaşlıkMiksödem hastalığının en temel belirtileri hipotiroizmden kaynaklanan metabolizmada hareket azalması ve yavaşlık, hastanın cildinde yaşanan kuruluk, üşüme hissi, saç dökülmesi ve seste meydana gelen bazı değişimlerdir. Miksödem hastaları çok çabuk yorulurlar, dolayısıyla bağışıklık sistemleri de zayıftır.

Miksödem Koması Nasıl Gerçekleşir?

                Miksödem rahatsızlığının en problemli taraflarından biri aşırı durumlarda “Miksödem Koması” reaksiyonu göstermesidir. Ağır durumlarda enfeksiyon ve anestezi benzeri sebeplerden dolayı hasta komaya girebilir.

Miksödem Hastalığı Tedavisi

                Miksödem hastalığının tedavisi için hormon takviyesi ilk plandadır. Genellikle tedavide çeşitli hayvanların (domuz, sığır vs.) tiroidlerinden oluşturulan tiroid örnekleri ya da önleyici ilaçlar kullanılmaktadır.

Her rahatsızlıkta olduğu gibi Miksödem hastalığında da erken tanı ve tedavinin önemi çok büyüktür. Bu nedenle yukarıdaki belirtiler görüldüğünde mutlaka uzman hekime başvurulmalıdır.

PAYLAŞ
Miksödem Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. tahir sefil dedi ki:

    Biraz daha iyi anlatılabilirdi. Cümle kurmada eksiklik var

Sayfa başına git