Narın Kalp Sağlığına Faydaları, damar duvarındaki çeperleri söküp atıyor

Vücutta oksijen akışını sağlayan bir başka değişle transfer eden kan damarlarına atardamar denir. Sağlıklı bir atardamar pürüzsüz duvarları vardır ve kan kolaylıkla akar. Ancak, tıkanmış arterler  iç duvarlarında yığılmış maddeler oluşur ve bu maddeye tıp dilinde plak denir. Plak oluşumu kan akışını tamamen engelleyerek ve inme şansını artırabilir.  Dolayısıyla, plak varsa risklerin farkında olmalısınız.

Arterler Neden Tıkanır

Koroner arter hastalığı, koroner arterlerin duvarlarında oluşan plaklardan ötürü ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu hastalığa aşağıdaki sebeplerden ötürü yakalanmış veya yatkın olabilirsiniz.

Tüm bu sebeplerden ötürü  kalp krizi geçirebilirsiniz.

Araştırmalara göre, sağlığınızı uygun diyet ve yürüyüş gibi yorucu olmayan sporla iyileştirebilir ve riski azaltabilirsiniz.   Özellikle nar tıbbi tedavinin yanında tamamlayıcı ve destekleyici bir meyvedir.  Nar özleri kalp, koroner arterleri güçlendirebilir ve kalp hastalığını önleyebilir. Arterler içinde  yağ birikmesini engelleyebilir ve oluşmuş yağları temizleyebilir.

Ayrıca, 2004 yılında Klinik Beslenme adlı yayında  üç yıl süren bir klinik araştırmanın sonuçları  yayınlandı. Bu araştırmaya katılan araştırmacılar, diyetinize nar suyu eklemeniz gerektiğine inanıyor.

Bir yıl boyunca nar suyu tüketimi  arteryel stenozu% 29 oranında artırabilir. Ayrıca, arterlerin tıkanıklığını gidermek ve kalp hastalığından kaçınmak için yararlı olabilmektedir.

Bu meyve çok sayıda şifa özelliğine sahiptir. Örneğin;

  • Kalp kasında lipid birikiminin düşürülmesi
  • Arterlerin iltihaplanması ile ilişkili kemokini düşürme (kimyasal mesajlaşma)
  • ECG anormalliklerinde düşüş
  • Kalp büyümesinin azaltılması
  • Oksidatif stres düzeylerini azaltmak
  • Damarlarda plak miktarının düşürülmesi

Nar Suyu Neden İçilir?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, nar vücut direncinizi artırarak  yenileme özelliğine sahiptir. Bu nedenle bu meyve popüler ve kullanışlı bir diyette kullanılabilir. .

Sadece bir fincan narda 144 kalorisi, 7g lif, 3g potasyum, C vitamini, K proteini ve folat var. Ayrıca, tohumların içerdiği tüm antioksidanlarla nar, hücre hasarını önleyebilir.

Bakteriyel Enfeksiyonlara Karşı Mücadeleye Yardımcı Olur

Narlar, vücutta  yer alan çeşitli bakteiler ile savaşmak için kullanılabilecek güçlü tıbbi özellikleri içerir. Araştırmalara göre bu meyve bazı mantar enfeksiyonlarına ve bakterilere karşı savaşabilir.

İki Güçlü Bitki Bileşiği İçerir
Punikalinler ve punik asit. Birincisi narın kabuğu, ikincisi narların içindeki yağ asidi.

Kan Basıncını Düşürür
Bir çalışma iddiaları gibi, 2 hafta 150 ml nar suyu kan basıncını düşürmüştü. Diğer çalışmalar da bu sonuçları destekledi.

Artı bu su, kalp krizini önleyebilir veya inme riskini düşürebilir.

Kanseri Önlemede Yardımcı Olabilir
Araştırmacıların  iddialarına göre nar, prostat kanseri hücrelerinin gelişimini durdurabilir.  Nar suyu kanser konusunda yardımcı olabilecek kadar insan çalışması olsa da, diyetinize zarar vermez.

Kalp Hastalığı
Nar suyu  kalp için ideal koruyucu bir besindir.  Arterlerin korunması için yararlı gibi görünüyor. Nar suyu kan akışını güçlendiriyor. Kalp sağlığınız için haftada en az iki kez nar suyu içmenizi yada nar yemenizi öneririz.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git