Uyarı! Bedeninizde Bu 4 İşaret Varsa Kalp Krizinin Eşiğindesiniz Demektir

Bir kişide “kalp krizi” ayrıca “miyokard enfarktüsü” olarak da bilinir. Bunun anlamı, kalp kasına kan ve oksijen akışını engelleyen bir şeyin oluşmasıdır. Bu, kalpte kalıcı hasara ve hatta ölümüne bile neden olabilir.

Son yıllarda kalp krizine bağlı ölümler, semptomların daha çabuk tanınması ve tedavinin hızlanması nedeniyle büyük oranda azalmıştır. Ciddi komplikasyonları önlemek için semptomların ne olduğunu bilmek ve doktora gitmek çok önemlidir veya kalp krizinden şüpheleniyorsanız en yakın acil servise gitmeniz gerekir.

4 UYARI İŞARETİ

1. Göğüs ağrısı ve basınç

Ani bir başlangıç ​​olan ve şiddetli olan göğüs ağrısı, yaptığınız her şeyi bıraktıracan kadar güçlüyse muhtemelen bir kalp krizi geçiriyorsunuz. Bazıları kalp krizi geçirme duygusunu şöyle ifade eder; Göğüsde bir fil, baskı veya basınç hissi, sıkışma, şiddetli ağrı veya göğsün ortasındaki ağrı / basınç. Eğer bu hisleri yaşarsanız dinlenmeye çalışın; eğer gitmezse kalp krizi geçiriyor olabilirsiniz.

2. Terleme

Egzersiz sırasında veya sıcak günlerde normal miktarlarda ter dökerken, bu soğuk kalmak için doğal bir vücut reaksiyonudur. Dinlenme sırasında veya serin olduğunda veya soğukta cildiniz ter döküyorsa, “soğuk terlemeler” sonucunda ortaya çıkarsa, bu arter (damar) tıkanıklığının bir işareti olabilir ve bir doktora görünmeniz gerekir. Aynı notta, “gece terlemesi” yaşıyorsanız, kalp rahatsızlığınız olabilir.

3. Hazımsızlık, mide bulantısı ve kusma

Kalp krizinden önce, bazı insanlar mide rahatsızlığı veya hazımsızlık yaşayabilir. Yaşlıysanız ve zaten sindirim ile ilgili sorunlarınız varsa, normal bir hazımsızlık için bir kalp krizi hatası yapmak çok kolay olabilir. Sindirim problemleri çekenlerde ani bir mide yanması veya hazımsızlık başlangıcı kalp krizinin ilk işareti olabilir.

4. Vücudun Diğer Bölgelerinde Acı

“Belirtilen ağrı” olarak da bilinen bu semptom, yakın bir kalp krizinin işareti olabilir. Kalp krizi ağrısı; Sol kol, omuz, boğaz, çene, diş sırt ve karnı kapsayabilir ve yansıyabilir. Bu tip ağrı belirtileri varsa, hemen acil tıbbi yardım almanız gerekir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git