Oğlumun Bu Listedeki Yiyeceklere Alerjisi Varmış Listedeki -1 ve +3 Ne Anlama Geliyor

KadinlarSitesi.Com üyelerinden Gülseren Hanım aşağıdaki soruyu üyelerimize sormamızı istemiş. Bakalım üyelerimiz ne cevap verecek:

Soru: Merhaba anneler oğlumun listedeki ürünlere alerjisi varmış.  Ve bizim anlayamadığımız sonuçlarında yiyeceklerin yanına -1 ve +3 yazılmış bunun ne demek olduğunu bilen anneler yardımcı olabilir mi?

KadinlarSitesi.Com Üyelerinin Cevabı:

 • Alptekin: Merhaba geçmiş olsun.Oğlunuz kaç yaşında ve bu testi hangi hastanede yaptırdınız ? acaba bende oğluma yaptırmak istiyorum ama burada bulamadım.
 • Gülseren: Van’da özel hastanede.

Yağız: Sanırım hassasiyet derecesi.


 • Elif: Hassasiyet derecesi yani örneğin fındık diğerlerinden daha fazla alerjik reaksiyon gösterdiği anlamına geliyor. -1 gibi olanlarda yine alerjik reaksiyon fakat çok tükettiği sürece sınırlı zamanlı yerse yani arada bir tadımlık olmak üzere zarar vermiyor.Doktor değilim fakat aynı şeyi yaşamış anne olarak bildiğim şeyi paylaşıyorum. Endişe edecek bir şey yok. Benim kızımda da vardı doktorumuz bazı yiyeceklerin reaksiyonu büyüdükçe geçer bazıları da daimi kalır demişti. Gerçekten de öyle oldu. Çoğu alerjiyi atlattık şükürler olsun. Rabbim evladınıza da şifa versin İnşallah.

 

 • Gülseren: Amin inşallah çok teşekkür ediyorum.Doktor 3 krem verdi ve allerset şurup bunları kullanıp alerji yapan yiyecekleri kesip tekrar 5-6 gün sonra kontrole gideceğiz. Merak ettiğim kızınızın alerjisi ne kadar sürede geçtiği ? Kızınızın alerjisi tamamen geçmesine çok sevindim. Bu arada inşallah biz de kısa sürede atlatırız.

 

 • Elif: 2 buçuk yaşındaydı teşhis konulduğunda domates,kivi,ceviz,süt,muz,çilek,armut,v.s birkaç tane daha vardı. Bizde önce krem ve şurupla başladık.Tedaviye sonradan kestik kremi ve şurubu 4 yılda ara ara kontrollerle atlattık.Çok canı çektiğinde tadımlık alıp yedirdim.Şimdi 9 yaşında ve sadece domatesin suyuna alerjisi kaldı, biraz daha zaman geçince onuda atlatacağız inşallah. Size tavsiyem panik yapacak bir şey yok sadece yediklerine dikkat edin çok istediğinde tadımlık verin nefsi körelsin. Birde bunu çocuğa anlatın fakat o yiyeceklerden soğutmadan çünkü ileri de yemesi gerekecek.Siz bu sana zararlı derseniz sürekli iyileştiği zamanda yemeyecektir. Tekrar geçmiş olsun sıkılmayın üzülmeyin, korkacak panik yapacak bir şey yok. Birde son olarak bu testi başka bir yerde yaptırmaya çalışın abartabiliyor bazı doktorlarımız sağolsunlar.

 

 • Gülseren:İnşallah onuda atlatır kızınız sıkılmamak elde değil. Temmuzda kreşe başlayacak inşallah oğlum ben dikkat ederim kontrol altına alabilirim her şeyi alerji yapan yiyecek istediğinde kalmamış bitmiş diyorum.Lakin kreş de öğretmenleri ne kadar dikkat edebilirler ve arkadaşları yiyecek nasıl engel olabilir kendisine ki ve kek çok sever buğday, yumurta yasak ekmek nasıl verebilirim bir fikriniz var mı ? buğdaysız ekmek yok bildiğim kadarıyla.

 

 • Elif: Buğday yerine mısır unu kullanın ya da kepek unları satılıyor marketlerde onlardan alıp kendinizde yapabilirsiniz. Ekmek kek kurabiye gibi atıştırmalıklar.Kreşe gitmeden müdürüyle eğitimcisiyle görüşün emin olun onlarda dikkat edeceklerdir. Ama tek sıkıntı arkadaşları yerken o bakacak o kötü işte o yüzden yasak olduğunu zarar verebileceğini güzellikle anlatmaya çalışın.. Kusura bakmayın ben böyle direktif veriyor gibi oluyorum ama yaşadığım şeylerden öğrendiğim bunlar.

 • Sıla: Yediklerine karşı hassasiyet mi gösterdi acaba o şekilde mi test yaptırma kararı aldınız.
 • Gülseren: Zaten 2 aydır cildinde sivilcemsi gibi alerjisi vardı.Çocuk doktoru test yapmadan ilaç yazdı.Tabiki etki etmedi.Ben yumurtasını kestim. 10 gün hiç yedirmedim ve değişen bir şey olmadı.Cildinde meğersem çok şeye alerjisi varmış yavrumun bu mübarek üç aylarında Rabbim şifa verir inşallah yavruma ve tüm hastalara.
 • Sıla: İnşallah kusura bakmayın uzun uzun yazmışsınız.Bende reaksiyon gösterdiğini biliyorum fakat bilmediğim bir şey vardır belki diye yazmak istedim. Rabbim şifasını varsın inşallah evladınızın güçlü olun her zaman onun için.

Gülseren: Herkes aynı sormuş detaylı olarak bu aletle test yapıldı.Kesinlikle canı acımıyor sıvı enjekte edildikten sonra numaralandırıldı ve 15 dakika bekledik.


Gülseren: Ve bu şekilde kabaran kısımlarında numaralarına göre gıdalara karşı alerjisi olduğu tespit edildi. Umarım yaptırmak isteyenlere daha detaylı yardımcı olabilmişimdir.


Emir: Benim oğlumunda aynı şekilde maalesef yumurta, süt, çilek ne yesek kızarıyoruz 🙁 3 pozitif demek daha çok 1 pozitif daha az)


Nezahat: Sürekli mi oluyor büyüyünce geçer mi ?


 • Gülseren: Geçmiş olsun size de ben buğday konusunda çok sıkılıyorum diğerlerini vermesem de olur -1 çıkan ürünlerinden de hiç  verdiniz mi ?
 • Sıla: Benimde küçükken bunlara alerjim vardı abla hemde neredeyse her şeye vardı. Alerjim süt,sabun,ekmek ,çikolata aklınıza gelebilecek her şeye vardı. Hemen kabarıyordum hastanelik oluyordum ama şimdi geçti şu an 18 yaşındayım alerji falan kalmadı hiç bir şeye.

Yağız: Acaba bronşitte oluyor muydun ya da sürekli burun akıntısı ya da nefes darlığı. Birde ailen sana herhangi bir tedavi uyguladı mı lütfen bizi bilgilendirir misin teşekkür ederiz.
Sıla: Şu an anneme sordum hayır bronşit, burun akıntısı hiç olmamış. Nefes darlığı da alerjim nüksedince oluyormuş. Tedavi de o zamanlar şişli egt.ars.hast. bir yabancı alman doktor varmış, o doktor bir kaç ilacı birleştirip özel bir karışım yapmış o ilaçlarda Türkiye’de olmayan ilaçlarmış. O karışımı ilk doktor bana uygulamış sonra ailem uygulamaya devam edince de bir süre sonra geçmiş.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git