Otoskleroz

OTOSKLEROZ. İç kulak labirentinde süngersi kemik oluşumudur. Bunun so­nucunda, stapes’in ucu, oval pencereye yapışır (bkz. Kulak) ve sağırlık belirir. Bu durum, bazı vakalarda, ameliyatla düzeltilebilir.

İşitme Evreleri

Kulak 3 ayrı kemik vasıtasıyla duyma işlemini gerçekleştirir. Çekiç kemiği olarak bilenen malleus, en dışta yer alır ve sesleri toplayarak ileriye iletir. Bir sonrasında örs (inkus) kemiği yer alır ve o da çekiçten aldığı sesleri bir ileriye iletir. Son olarak üzengi (stapes) kemiği yer alır ve kendisine iletilen sesi iç kulağa taşır. İç kulağa gelen ses, iç kulak sıvılarında dalgalanmaya sebep olur. İç kulakta yer alan dalga algılayıcı organlar sesleri alarak elektriksel sinyallere dönüştürür. Bu sinyaller beyne ulaştırılır ve işitme gerçekleşmiş olur. Bu o kadar hızlı bir süreçtir ki bir sayaçla takip etmek olanaksızdır.

Otoskleroz Nedir?

Stapes (üzengi) kemiği üzerinde (çoğunlukla) işitmeyi engelleyecek yapıda bir kemik oluşumu gerçekleşir. Bu kemik stapesin hareketini kısıtlar ve seslerin iç kulağa geçişini engeller. Böylece işitme kayıpları ve sağırlık sorunu baş gösterir. Yeni kemik oluşumu bazen de iç kulak duvarında meydana gelir. Bu da işitme kaybına sebep olmaktadır. Hastaların ciddi bir yüzdesinde hastalık her iki kulakta da görülmektedir.

Nedenleri ve Belirtileri

Hastalığın kesin nedeni bilinmemekle birlikte kalıtsal geçişler çoğu zaman etkili olmaktadır. Belirtilerine gelecek olursak, işitme kayıpları en önemli belirtisidir. Özellikle kısık sesler hiç işitilmemeye başlanabilir. Ancak yüksek sesler kısmen işitilir. Ayrıca kulakta çınlama, bazen de baş dönmesi ve denge sorunları görülebilmektedir.

En etkili tedavi yöntemi cerrahi operasyondur.

Otoskleroz Nedir

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git