PERİTONİT

PERİTONİT. Periton iltihabıdır.
Nedeni: Bir iç organın delinmesi, kanlanmasının engellenmesi, bakteri en­feksiyonunun yayılmasıdır; akut ya da kronik olabilir.
Belirtileri: 1. Akut: Karma yayı­lan şiddetli ağrıdır. Hasta, kıpırdamadan yatar, rengi soluktur, nabzı zayıf ve sü­ratlidir, ağzı kurudur, soluğu kokar, so­ğuk soğuk terler. Solunum yüzeysel olup, kesin kabızlık vardır. Peritonitte barsak-lar felce uğradığından, barsak sesleri du­yulmaz. Karın duvarı kasları serttir. 2. Kronik: Çocuklarda, bunun nedeni, genellikle veremdir. Hasta kilo kaybeder, karnı şişer, kolikler belirebilir ve sık sık bar rahatsızlıkları görülür, erişkinlerde, peritonun kronik iltihabı, kanserli doku­nun burada yerleşmesine bağlı olabilir. Bu durum bazen, karnı gerecek kadar sıvı birikmesine yol açar.
Tedavi: Nedene bağlıdır. Genellikle akut vakalarda, mide aspire edilir ve da­mardan serum verilir. Antibiyotikler uy­gulanır. Teşhis konana kadar, ağrı gide­rici önlem almak yanlıştır. Bu durumda zaten, hastayı ameliyat edip etmemek şeklinde karar alınması gerekir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git