Rahim Büyümesi Saptandı, Ne Yapmalıyız?

Soru: Annem 46 yaşında, 3 doğum yapmış. Kasık ağrıları yüzünden doktora gitti. Yapılan tahlillerin sonucunda nedenini anlayamadıkları rahim büyümesi saptandı. “Ameliyatla rahmin alınması gerekebilir” dediler. Ağrıları devam eder ve artarsa ameliyat edecekler. Menopoza daha çok olduğu saptandı. Bu rahatsızlık tehlikeli mi? Ameliyat edilmeyip bekletilmesi doğru mu?

Cevap: Türkiye’de ortalama menopoz yaşı 47 civarında. Annenizin yaşı da 46 olduğuna göre menopoza çok var mı? Tabii kesin olarak ne zaman olacağı bilinemez ama çok süre olmadığını düşünüyorum. Miyomlar, adet zamanı ağrı yapabilirler fakat bu ağrı devamlı değildir. Myoma bağlı devamlı ağrı varsa, ya myom çok hızlı” büyüyordur veya myomun bulunduğu yer nedeniyle çevre dokulara bası yaptığı için ağrı ortaya çıkıyordur. Bu nedenler söz konusu ise bence hemen ameliyat edilmeli. Yok eğer ağrılar basit ağrı kesicilerle azaltılabiliyorsa beklenebilir. Çünkü menopoza girince myom genellikle küçülür ve şikayetler azalır. Bütün noktaları değerlendirip karar verecek olan da doktorunuzdur.

PAYLAŞ
Rahim Büyümesi Saptandı, Ne Yapmalıyız? Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. fatma dedi ki:

  Ben 36 yaşındayım kanamam çok olduğu için bir çok tedavi gördüm şimdi doltor rahim büyümesi dedi ilaç veedi onla kanama kesilmezse amaliyat diyor ama yaşımında daha genç olduğu için son çareye bıraktı

 2. yaprak dedi ki:

  Annenin kam
  Namasi sürekli geliyor on beş gündür araliksiz devam ediyor rahim büyümesi teşhisi konuldu ameliyat sakincalimi

 3. merve dedi ki:

  2 aylık hamileydim bugün kürtaj oldum ön muanede rahimimde büyüme olduğunu söyledi doktor ne yapmalıyım cinsel ilişkidede bunu hissedebiliyorum ne yapmam gerekiyo bunun ilacı yada hapı varmı

 4. seda dedi ki:

  ben 31 yasındayım.bekarım hiç evlenmedim.doktora gittim.adetimin 4. gunuydu doktor rahmimde buyume oldugunu ve kucuk bi miyom gördu.yeni gittim ama adetimin 4. gunu oldugunu söylemedim. adetli oldugum için gorulmuş olabilirmi.yoksa bi alakası yokmu.

 5. cmile dedi ki:

  annem 45 yaşında agrıları yüzünden doktora gitti.doktor rahim büyümesi teşisini koydu.ve rahim ters dönmüş dedi.kis var ve iltihap var. ameliyat yapılırsa ne gibi sorunla karşılaşır veya yapmasa ne gibi sorunlarla karşılaşır.

Sayfa başına git