Selülit

Kadınların güzelliğine musallat olan ve en çok yakınılan illetlerden biri de bilindiği gibi selülittir. Ne var ki daha selülitin ne olduğu, nedenleri, nasıl tedavi edilebileceği sorulan doyurucu bir yanıt bulmuş değil. Selülitin bir hastalık olup olmadığı bile tartışma konusu. Oysa kadın güzelliğini en yakından ilgilendiren sorunlardan, hatta dertlerden biri budur.

Sağlık uzmanlarına göre böbrekler ve karaciğerin iyi çalışmaması nedeniyle ba­ğırsaklar işlevlerini tam olarak yerine geti­remezler, vücutta su birikir. Üst ve alt deri tabakası arasında yağ molekülleri eşit bir şekilde dağılmayıp, yer yer toplanırlar. Yaptıkları basınç zamanla dokuları yumu­şatır, derinin üzerinde topaklar, çıkıntılar oluşur. Selülitin kadınların derdi oluşu, erkeklerin selülitten yakınmayışları iki cins arasındaki doku farkından kaynaklan­maktadır. Erkeklerin dokuları daha daya­nıklı olduğu için çabuk yumuşamaz ve yağ topaklarının selülit oluşturmasına meydan vermez.

selulit
Selülit bir yönüyle cilt dokusunun zayıflığının bir sonucu olduğu için, şişman olsun, sayıf olsun cilt dokusu fazla zayıf olan bütün kadınların kaçınılmaz olarak başına gelecek bir aksaklıktır. Öte yandan cilt dokusu fazla zayıf olmayan ama kendileri kiloca zayıf olan kadınlarda değil de, şişman yani yağ birikimleri zaten yüksek olan kadınlarda daha çok selülit görülmesi, şişmanlğın da etkili olduğunu düşündürtmektedir. Selülitin canlı, hare­ketli bir yaşam süren kadınlarda görülme­diği de -cilt dokusunun zayıf olmaması kaydıyla bir başka gerçektir.

Yaşın ilerlemesiyle birlikte selülite yakalanma olasılığı da artmaktadır zira şişmanlama ve vücudun hantallaşması olasılığı da art­maktadır. Ne yazık ki selüliti geçirici mucizevî bir ilaç henüz bulunamamıştır. Zayıflamak, bol jimnastik, spor yapmak, bol hareket etmek yararlıdır. Ancak iyi bir sonuç uzun bir süre sonunda mümkün olabilir fakat bunun da garantisi yoktur.

Ayrıca bkz.  Selülit Kâbusu Selülit Nasıl Önlenir?

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git