Şiddetli Alerjik Tepkiler

Alerji Nedir?

Alerji, vücudun herhangi bir şeye olağandan farklı tepkiler vermesi durumudur. En sık rastlananlardan biri üzerinden örnek verecek olursak, normal hava insanda hapşırma ve burun kaşıntısı yaratmaz. Tozlu havalar da her insanda anormal tepkiler doğurmaz. Ancak toza alerjisi olan bir birey, tozlu havalarda normalden daha farklı tepkiler vermeye başlar. Art arda hapşırma, nefes almada zorlanma, gözlerde yaşarma ve benzeri radikal tepkiler başlar.

Alerjiye Sebebiyet Veren Şeyler

İnsandan insana farklılıklar gösteren alerji çeşitleri metabolizmanın yapısına göre değişebilmektedir. Bir kişi için çok normal olan bir nesne ya da durum, bir başkasında alerji yaratabilir. Bazı yiyecekler, polenler, ilaçlar, hayvanlar, toz, arılar, hayvan tüyleri vs. nesneler, alerjiye sebebiyet verebilen şeylerdir. Örneğin sizin için kediler çok sevimli hayvanlar iken bir başkası için alerji kaynağı olabilmektedir. Sizin koklamaktan zevk aldığınız bir çiçek bir başkasını perişan edebilir.

kasıntı-nasil-gecerAlerji Oluşturan Şeylere Karşı Vücudun Aşırı Tepkileri

Bazı hayvan türlerine karşı alerji sorunu, kurdeşen de denilen kızarıklıklar ve kaşıntı yaratabilmektedir. Böcek sokmalarında ve alerji yapan yiyecekler yenildiğinde vücutta kabarmalar oluşabilir. Ayrıca bazı ilaç alerjilerinde de kabarmalar görülebilir. Kimi alerji çeşitleriyse kusmalarla sonuçlanır. Alerji bazı bünyelerde de güçsüzlük ve yorgunluk hissi yaratır.

Şiddetli alerji durumunda ise bilin kaybı ve nabız düşmesi gibi hayati sorunlar ortaya çıkabilir. Alerji deyip geçmeyin! Alerji durumunda bir doktora görünerek işinizi sağlama alın! Anaflaktik şok, kazazedenin duyarlı olduğu bir iğne yapılmasından ya da böcek sokmasından birkaç saniye ya da dakika sonra görülen etkili bir alerjik tepkimedir. Daha nadiren, penisilin gibi bir alerjen enjeksiyonundan sonra da görülür. Bu durumda reaksiyon daha yavaş olur.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git