Soğanı Sevmeniz İçin Pek Çok Neden Var! Özellikle 30 Yaş Üzeri Kadınlar Mutlaka Okuyun

Lezzetli olmasının yanı sıra soğan, yüksek bir besin değeri taşımaktadır ve genel sağlığınızı artırabilmektedir. Okumaya devam edin ve soğanın sahip olduğu inanılmaz faydalar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Soğan 10 Faydası

1. Kemik Sağlığı

Soğanların içerdiği yüksek kalsiyum miktarı ve kemikleri korumak için içinde maddeler vardır. Üstelik bunlar büyük bir sülfür kaynağıdır ve bağ dokularını sağlıklı ve güçlü tutabilirler.

Bu iki element, özellikle yaşlanan insanlarda kemik kaybını önleyebilir. Soğan menopoz döneminden geçmekte olan kadınlar için de yararlıdır çünkü bu sebze menopoz semptomlarını hafifletebilir.

2. Diyabet Önleme

Bir soğanda, genel sağlık için son derece yararlı olan biotin DRI’nızın % 27’si vardır. Tip 2 diyabetle ilgili belirtilerle savaşabilme yeteneğine sahiptir.

Yakın tarihli bir araştırma, krom ve biyotinin bir kombinasyonunun kan şekerini düzenleyebileceğini ve insülin direncini azaltabileceğini gösterdi.

3. Sağlıklı Sindirim

Soğan, sağlıklı bir sindirim sistemi korumak için elzem fiber bakımından zengindir. Sistemdeki uygun miktarda elyafla, sağlık problemlerini önlemek için atık ürünlerin dışkılanması yoluyla zararlı kimyasallar açığa çıkabilir.

Sindirim sisteminin düzgün çalışması, uygun sindirim işlemini kolaylaştırabilir ve besinlerdeki gıdaları verimli bir şekilde emebilir.

4. Kan Basıncını Düşürür

Soğanda bulunan kükürt, doğal bir kan tineri gibi davranabilir ve kan trombositlerinin toplanmasını önleyebilir. Bu, kan basıncını düşürmek için faydalıdır, böylece kalp krizi veya inme riskini önler. Ayrıca, quercetin, arterlerdeki plak birikimini önleyebilir.

5. Kanseri Önleme

Soğanların flavonoidler, özellikle güçlü kanser mücadele özellikleri ile bilinen quercetin ile doludur.

DNA hasarını azaltabilir ve tümör oluşumunu önleyebilir. Bir dizi çalışma, quercetin’in kolorektal ve yumurtalık kanseri gelişme riskini azaltabileceğini gösterdi.

6. Geliştirilmiş Bağışıklık

Soğan vücudunuzdaki C vitamini etkinliğini artırabilecek C vitamini ve fitokimyasal maddelerin mükemmel bir kaynağıdır. Başka bir deyişle, daha etkili ve sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip olursunuz.

7. Sağlıklı Kalp

Normal soğan tüketimi vücutta iyi kolestrol üretimini tetikleyebilir, böylece kolesterol düzeylerinin düzgün bir şekilde düzenlenmesine yardımcı olabilir. Bu kan basıncınızı dengeler ve kalp problemlerini önler.

8. Ağrı Giderici

Taze soğan suyu böcek ısırıklarıyla gelen ağrı ve yanma hissini hafifletir. Aynı zamanda, güçlü antienflamatuar özelliklerinden dolayı arı sokmalarında da çok etkilidir.

9. Cilt Sağlığı

Biyotin, sağlıklı bir cildi korumak için çok faydalıdır. Kırılgan tırnakları tedavi edebilir, cildin sağlıklı kalmasını sağlayabilir ve saç dökülmesini önleyebilir.

10. Stres 

Quercetin ayrıca stres önler. Bir kişi stres yaşarsa, vücut kortizol üretir. Çok fazla kortizol protein parçalanmasına ve kas doku hasarına neden olabilir. Quercetin, kortizol salınımı için gerekli olan enzimi bastırma kabiliyetine sahiptir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git