Taze Meyveler

Genel olarak, taze meyveler de taze sebzeler gibi ge­rek beslenmede ve gerekse zayıflamada önemli birer gı­dadırlar. Meyvelerin bileşimi de sebzelerinkine benzerler, vitamin ve mineral bakımından zengindirler. Ayrıca, bunlarda değişik oranlarda şeker (karbonhidrat) de bu­lunur. Meyvelerin diğer bir özelliği de, her birinin ayrı ayrı kokuları ve lezzetleri vardır. Sebzelerde olduğu gi­bi meyvelerde de çok su ve selüloz vardır ve yendikle­rinde susuzluğu giderirler (yani vücudun su ihtiyacını karşılarlar) ve bağırsak hareketlerini uyarırlar.
Genel olarak, taze meyvelerin 100 gramında orta­lama 12 ile 20 gram şeker, ortalama 60 ile 80 kalori var­dır. , Ancak, bunlardan karpuz ve kavunda 6 gram şeker vardır ve 30 kalori verir beher 100 gramları. Bununla beraber, vitaminlerin ve minerallerin cinsleri ve miktar­ları meyveden meyveye çok değişir. Mesela, turunçgil­lerde C vitamini çok daha fazladır diğer meyvelere göre.
Meyvelerin düşük kalorili olmaları, diğer taraftan Jıer yönden yararlı oldukları için zayıflama rejimlerinde önemli bir yer alırlar. Gerek sabah kahvaltılarında ve gerekse diğer öğünlerde ve gece yatmadan önce yenme­leri önerilir. Ancak, zayıflama açısından et, peynir ve ekmekte olduğu gibi bir hususa değinmek gerekir. O da: Meyvelerin kalorileri düşüktür ve şişmanlatmaz di­ye hudutsuz yemek, hem yanlış ve hem de zararlıdır. «Ben meyve kürü yapıyorum, çünkü şişmanlatmaz,» di­yerek, her öğünde birkaç orta boy elma veya armut ve­ya başka meyve yersek, bir oturuşta en az 500-600 ka­lori alırız yalnız meyveden. Şu halde, bu da çok yanlış ve aldatıcıdır. Zira, yarım ekmek de 600 kalori verir.
Bu nedenle, zayıflama rejiminde meyve çok yararlı ve gereklidir. Ancak, dozu kaçırmamak şartıyla…

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git