TİFO

TİFO
Bir barsak hastalığıdır.

Nedeni: Salmonella typhi (bir gram -negatif bakteri) enfeksiyonudur. Hasta­lık, su ve yiyeceklerin lağımla bulaşması sonucu yayılır, geçtikten sonra (çok ha­fif şeklinde dahi) bakteri, yıllarca safra kesesinde yaşayabildiğinden, böyle bir kişi taşıyıcı olur ve yiyecek dağıtımı gibi bir işle ilgilendiği takdirde de, sağlık şartlarına uyulmayan yerlerde, enfeksi­yon yayılır.
Belirtileri: Kuluçka devresi 1-2 haftadır. Hastalığın başlangıcı sinsidir. Baş ağrısı, bitkinlik duygusu, baş dön­mesi, kol ve bacak ağrısı, bazen boğaz ağrısı ve öksürük görülür. Klasik işa-retler, burun kanaması ve yüksek ateşe (geceleri daha da artar) eşlik eden nabız yavaşlamasıdır. Birinci haftanın sonun­da, dil. paslanır, yanaklar kızarır, bitkin­lik artar ve deride 3-4 ram. çapında “pembe noktalar” belirir. Bu noktalar 10-12 tane kadar olup, karın ve göğüs derisinde görülür ve 2 gün içinde solup, yeniden belirirler. Bu arada, hastanın durumu ağırlaşır ve “tifo durumu” de­nen hafif bir delirium belirir. Dışkı ve idrarda bol miktarda tifo basili bulun­duğundan, hastalığın bu devresi çok bu­laşıcıdır. Dışkı yumuşar ve bazen bar­sak ülserlerinden gelen kan da dışkıya bulaşır. Bu devrede, barsak delinebilir. Tedavi edilmeden ilerleyen hastalığın so­nucu, ölümdür.
Tedavi: Antibiyotikler etkilidir ve steroidler, bu etkiyi kuvvetlendirir. Isıda öldürülmüş Salmonella typhi ve Salmo-nella paratyphi A ve B (T.A.B. aşısı) aşıyla, aktif bağışıklık sağlanır, bkz. Gı­da Zehirlenmesi.

tifo

tifo

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git