TOPLADIĞIMIZ ZEHİRLER

Solunum sistemi günlük yaşantıda, kötü alışkanlıklardan olduğu kadar, hava kirliliğinden de rahatsız olur ve bunun etkilerini bütün organizma çeker. İşte bu nedenle tatillerin amacı, sağlıklı ve temiz bir havayla akciğerleri iyice doldurmaktır. Tatil boyunca herkes kendine bütün bir yıl yetecek kadar oksi jen birikimi sağlamaya çalışır. Gereksini mini duyduğumuz bu temiz ve vücudu zehirlerden arındırıcı havadan nasıl en çok yararlanabiliriz? Cevabımız, gecele­ri bile pencereler açık yatarak, uyandığınızda derin nefes alarak, kırlarda veya deniz kenarında gezintiler yapmak için erken, hem de çok erken uyanarak, olacaktır, öğle yemeğinden sonra yapacağınız bir şekerleme, sabah uyku­nuzun eksikliğini giderecektir. Bu ne­denle uykusuz kalma korkunuz olmama lıdır.
Rahatlıkla hareket etmenizi sağlayacak, kan dolaşımını ve vücudun etrafında bulunan havanın akımını engellemeye­cek bol giysiler giyin. Nefes alıp verişle, yürüyüşünüzün uyum içinde bulunmasını sağlayın; bayağı dinlen’diği nizi göreceksiniz.
Sabahları erken saatlerde hava çiğle nemlenmiş, güneş ışınlarıyla canlanmış ve bitkilerden çıkan oksijenle dolmuş olur. Yarım saat kadar sürecek nefesle uyumlu bir yürüyüş, organların birbirle­rine karşı olan görevlerini yapmalarını ve zehirlerin terle dışarı atılmalarını kolaylaştırdığı gibi kan dolaşımını da hızlandırır. Havadar, kısmen güneşli, bitkilerle örtülü bir yer bulur bulmaz burun deliklerinizle yavaş yavaş, üst üste derin nefes alın; sonra da burun deliklerinizdeki tozları dışarı atmak için kuvvetle nefes verin. Burnunuzun tıkalı olmadığını sansanız bile, bu nefes alıp verişten sonra, burnunuzu silme gerek­sinmesini duyacaksınız. Yürüyüş yaparken rekor kırmaya çalış­mayın; iki, üç kilometre süren bir yürüyüş, gün boyu zinde kalırınızı sağla maya yeter. Eğer şafakta yataktan kalkmaya cesaret edemiyorsanız, biraz daha geç yola çıkın. Eğer daha da tembelseniz, omuzlarınızın üzerinde bir sopa yerleştirin bahçede ip atlayın veya kurbağa gibi sıçrayın. Bu hareket­ler, solunum sisteminizi geliştirecektir. Sporcular ve dansörler de buna benze hareketler yaparlar.
Hava kötü olduğu zaman, yağmura bir düşman gözüyle bakmayın. Yağmur beraberinde kirleri götürerek havayı süzer ve temizler. Üstelik yağmurun sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı bir etkisi de vardır.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git