Üç Yaşındaki Çocuğunuzun İç Dünyası

Üç Yaşındaki Çocuğunuzun İç Dünyası : Bu yaşlardaki çocuğunuz her konudan bir oyun üreten sınırsız düş gücü ile sizi hayretler içinde bırakacak bir gelişim içindedir. Bu nedenle pahalı oyuncaklara da boşa para harcamayın! Bu pahalı oyuncaklar düş gücünün bu kadar yaratıcı ve kuvvetli olduğu dönem de çocuğunuzun yaratıcılığını da sınırlayıp köreltebilir. Bir mukavva kutudan ev, uçak, vapur veya uzay gemisi yapabilir….. Bu yılın sonlarına doğru bir arkadaş grubu edinip diğer çocuklar ile oyunlar oynayabilir. Ayrıca çocuğunuzdan bir şey yapmasını istediğiniz de artık o size görüş bildirmeye bile başlayacaktır.

Farklı Şekiller!

Yap boz oyunu yoğunlaşma, el becerisi ve görsel kavrama gerektiren bir oyundur. Yap boz yapmaktan sıkılmaması ve başarısını size ve kendine göstermesi için çocuğunuza onun yaşına uygun bir yap boz verin.

çocuklarda oyun ile gelişim

Çocuğunuzun Renk Dünyası:

Resim yapmak bir çocuğun renk ve dokuları öğrenmesi için en iyi yoldur. Kalın fırçalar verin çocuğunuza ve bir çalışma önlüğü ile kıyafetlerini korumasını öğretin… Çocuğunuz resim yaparken renk seçimlerinde ona karışmayın. Ağaç yeşil olacak diye bir şart yok, çocuğunuz o ağacı kendi hayal dünyasında kırmızı da yapabilir  ya da  çocuğunuzun güneşi neden pembe olmasın ki !

Düşsel Arkadaşlar:

Oyuncak bebekler hem kız hem de erkek çocukların oyuncağıdır; eğer çocuğunuz erkek ise oyuncak bebek ile oynamasına müdahale etmeyin. Ve unutmayın oyuncak ayılar, oyuncak bebekler de çocuğunuzun çocuğudur ve sizi taklit eder; sizin sevginizi, sizin anlayışınızı, sizin sabrınızı, sizin şiddetinizi, sizin konuşmalarınızı….. Siz bir model siniz çocuğunuz için.

Bırakın Ellerini Kullansın:

Çocuğunuzun el becerilerinin gelişmesinde ona yardım edin, birlikte kurabiye yapın, çamurdan oyuncaklar yapın… Bırakın istediği yere elini sürsün, istediği şekli de versin. Çocuğunuzun yapacağı şeyler onun iç dünyasının resmi ve tarifidir. Çocuğunuzu tanımanız için ilk önce iç dünyasında olanlara tanıklık etmelisiniz.

Kılık Değiştirme, Kıyafet Değiştirme:

Taklit etmek, aslında bu yaşlarda bir çocuğun en çok yapacağı, yaptığı ve sevdiği iştir. Annesinin veya babasının kıyafetlerini giymesi, rujlar, ojeler sürmesi, topuklu ayakkabıların giyilmesi ….. Kullanmadığınız kıyafetlerini, şapkalarınız, çantalarınızı hatta ayakkabılarınızı bile çocuğunuza oynaması için verebilirsiniz. Bu ona bir çok oyuncaktan daha iyi yarar sağlayacaktır. Geleceğin aynasında kendini görmesini sağlayacaksınız.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git