ÜLSERATİF KOLİT

ÜLSERATİF KOLİT.
Kolon (bkz.) ve rektumun kronik ütihap ve ülserasyonudur (yaralanmasıdır). Nedeni: Bilinmemektedir. Belirtileri: Genellikle genç eriş­kin olan hastada, ishal ve barsaktan ka­namayla birlikte bazen görülen kabızlık belirir. Zamanla, ishal başlıca belirti ha­line gelir, karında ağrı ve duyarlık var­dır ve durumun ağır olduğu hallerde su kaybı, damardan sıvı verilmesini gerek­tirecek niteliktedir. Hastalık, zayıflatı­cı, çalışmayı önleyicidir; hasta kendisiyle aşırı ilgilenmeye, endişe ve depresyon belirtileri göstermeye başlar. Arada iyi­leşme devreleri olabilirse de, hastalık kronikleşip, tekrarlayabilir.
Tedavi: Tam yatak dinlenmesi ve yüksek proteinli beslenmedir. Ağır kan­sızlık varlığında, kan nakli gerekir ve besinlere demir eklenir. Kalıcı lavman halinde kortikosteroidler verilebilir. De­vamlı bir cevap alınamazsa, hasta barsak bölümünün çıkarılıp, yapay anus ya­pılması (ileostomi) gerekebilir; çünkü,ileostomiyle rahatça yaşanabildiği halde, ülseratif kolitle yaşamı sürdürmek he­men hemen çok güç olabilir.

kolit

kolit

PAYLAŞ
ÜLSERATİF KOLİT Konusuna 3 Yorum Yapıldı
  1. Muhittin dedi ki:

    Doktorum salafalk tablet ve salafak lavmanı bir yıl kullanmamı söyledi. Bir yılım dolmak üzere(10 ay oldu). Altı aydır iyiyim. Bir yıl dolduktan sonra ilaçlarımı bırakmalımıyım? Bırakırsan tekrarlarmı? Hastalığın kansere karmaması için ne yapmalıyım? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  2. reyhan dedi ki:

    merhaba,ulseratif kolitlitli olmaniz da sorun yok , yalniz kimi haplar var kullana bilmeniz de sakinca yoktur ,doktorunuz size verebilir amma durumdan durum a denisir , kanamalar siklasir cocuk buyuduce kanamalar da artiyor bilhassa sabah uykudan uyandigimda sadece kan geliyor ,doktoruma danistim gunde kac kere gidiyon dedi 2 kere dedim bi sabah bi aksam , aksam kan yok sabah kalktigimda ise var , sorun yok dedi yeterki agri olmasin dedi ve de sik tuvalet ihtiyaci bulunmasin dedi . bende anlamadim halen devam ediyorum 33 uncu haftadayim bakalim nolacak , inshallah iyi olur cocuk dogduktan sonra . En onemlisi moral , moral i bozmamak gerekir .

  3. elvan dedi ki:

    mrh benim sorunum gebelik ve ülseratif kolit 24 haftalık hamileyim ülseratif kanamam da çok şiddetli olmaya başladı kendi doktoruma gittim ama gebe oldugum için ilaç kullanamıyorum sancılarım çok oluyor ne yapmalıyım gebe kalmadan önce kullandıgım ilaçlar :salofalk köpük salofalk fitil ve entocrot lawmandı şimdi ne yapmalıyım çok korkuyorum bebegimi kaybetmek istemiyorum şimdiden tşk ederim.

Sayfa başına git