Karbonatı Mutfağınızdan Eksik Etmemeniz İçin 10 Neden – Tam Bir Şifa Kaynağıymış

Her evde illaki bulunur.  Mutfaktaki kullanımını herkes bilir.  Öteki yararlarını  öğrenince  evinizden  asla eksik etmeyeceksiniz.Yemek sodası ya da karbonat  diye  tanımlanır. İçeriği  sodyum bi karbonattan oluşur. Maya kullanılmadan pişirilen hamur işlerini  kabartmaya yarar.

Eski Mısır da çöl kumundan elde ettikleri yüksek sodyum bikarbonat içeren kumun temizlik amaçlı  kullanıldığı hatta mumyalama işleminde de kullanılan temel malzemelerden olduğu  kayıtlara geçmiştir.   19. yy da hamur kabartmada  kullanılmaya başlanan sodanın 1900 lü yılların başında sağlığa faydası bir kere daha keşfedildi. Artık ecza dolaplarının temel malzemelerinden biriydi.

Sodanın mutfak dışı kullanımı

Çok cüzi bir fiyata temin edilen sodayla  kolayca ev kullanımı için basit ama hayat  kurtarıcı ilaçlar bile yapabilirsiniz. Küçük yaralanma  ve kazalarda kullanıldığı gibi  hijyenik bakımınızda da kullanabilirsiniz

Deodorant yapımı

Ter kokusu ve aşırı terlemeyi önleme için kullanılan bol miktarda kimyasal içeren   deodorantlar  yerine  alternatif olabilir.  Su ile karıştırarak krem kıvamına getirilmiş  sodayı  kullanmayı deneyin. Bu krem etkili doğal deodorant  etkisi yapacaktır.

 Böcek ısırıkları 

Zaman zaman türlü böcek tarafından sokulmuşluğunuz varsa nasıl acıdığını ve kaşındığını  bilirsiniz.Bundan kurtulmak için sodayı suyla karıştırın macun  kıvamına  getirip kaşınan yere sürün. Yada direkt toz olarak üstüne de serpebilirsiniz .  Rahatlatacaktır.

 Mide ağrısı

Mide ağrısından şikayetiniz varsa  mutlaka antiasit etkili ilaç kullanmışsınızdır.  Piyasada satılan bu tip ilaçlar yüksek oranda sodyum bikarbonat içerir.  Mide asidini nötralize ederek rahatlamanızı sağlayan antiasit etkili ilacı  yine yemek sodasıyla kolayca evde yapabilirsiniz. Bunun için sadece yarım bardak suda  eritilmiş yarım çay kaşığı sodaya ihtiyacınız var. Bu şekilde hazırlanmış  karışımı  iki saat arayla almanız  mide ağrısı ve  hazımsızlık sorununu çözecektir.

Yorgun ve yıpranmış ayaklar

Ayaklarınızı kaplayacak miktarda ılık su içine 3 çorba kaşığı kadar soda ekleyin. Rahatlayana kadar bekleyin.

El  hijyeni

El hijyeni için  üç ölçü  sodayı bir ölçü su ile karıştırıp el temizliğinde kullanabilirsiniz. Hem kirlerden  tamamen arınmanızı sağlar, hem de elinize sinmiş kokuları  giderir.

 Kıymık batması

1 çay bardağı suya bir  çorba kaşığı soda ilave ederek elde edeceğiniz karışım   ile  kıymık batan yeri günde iki kez yıkayın. Kıymığın bir iki günde kendiliğinden çıktığını göreceksiniz.

Güneş yanığı

Banyo suyunuza karştıracağınız  soda  yanık acınızı azaltacaktır.  Ayrıca güneşlenirken yanınızda  sodalı su karışımı  bulundurursanız  güneşin yakıcı etkisini daha az hissedersiniz. Sodalı suyu  sprey  şişesinde hazırlarsanız kullanımı daha kolay olacaktır.

Yorgunluk

Uzun mesafe koşucuları ve yüzücüler  performans arttırmak için  sodyum bikarbonat içeren ilaç alırlar.

Sodyum bikarbonatın  kan pH’sını arttıran  alkali madde olması esasına dayanır. Sporcuların  aktiviteleri  sırasında kaslarında  oluşan laktik asiti  alkali etkisiyle azaltarak yorgunluğu giderdiği bilinir.

Ağız hijyeni

Soda ağız hijyeninde de kullanılır. Dişlerinizi parlatmaya, temizlemeye ve  ağız kokusunu gidermeye yardım eder. Anti bakteriyel etkiye sahip olan yemek sodası   diş çürümesine sebep olan bakterileri de öldürür. 1 ölçü tuzu 6 ölçü karbonatla karıştırıp her fırçalama zamanında  bu karışımla  diş ve diş etlerini ovalamak  gerçek ağız temizliğini sağlayacaktır. 15 dakika  bu karışımı ağzınızda bekletin  bol suyla ağzınızı çalkalayarak temizleyin.

Diş beyazlatma

Olgun  bir çileği ezin yarım   çay kaşığı karbonatla karıştırın. Elde ettiğiniz  karışımla dişlerinizi kaplayın ve beş dakika bekledikten sonra fırçalayarak temizleyin.  Bu yöntemi haftada birden fazla olmayacak şekilde  düzenli uygularsanız  dişlerinizin  bembeyaz olduğunu göreceksiniz.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git