Yumurtanın Faydaları

Yumurta protein, mineral ve vitamin kaynağı olan çok önemli bir besindir. 50 gramlık bir tavuk yumurta­sının kabuğu 5 gram, sarısı 15 gram, akı ise 30 gramdır. 50 gramlık bir tavuk yumurtası 70 kalori verir. Şu halde, 4 adet yumurta, iki kibrit kutusu büyüklüğünde, yani 100 gram orta yağlı beyaz peynirin verdiği kalori­yi verir. Yumurtanın sarışındaki kalori beyazının iki katıdır.
Yumurtanın çocukların ve yetişkinlerin beslenmele­rinde önemli bir yeri vardır. Yumurta rafadan olarak içilir, kaynatılmış ve ayrıca yağda veya omlet veya çe­şitli yiyeceklerin hazırlanmalarına ilave edilmek sure­tiyle de yenir.
Kaynatılmış lop yumurta, daha doyurucudur ve böylece kişiyi daha uzun süre tok tutar. Gerek bu nite­liği ve gerekse bileşimindeki zorunlu maddelerin bulu­nuşu, ayrıca da, düşük kalorili olması nedeniyle özellik­le ingilizlerin olmak üzere, birçok ülkenin zayıflama re­çetelerinde kaynatılmış yumurta yer almaktadır.
Ancak, yumurtanın sarısında az miktarda da olsa kolesterol mevcuttur. Bu nedenle, 50 yaşından sonra ve Özellikle yüksek tansiyonu olanlar yumurtayı daha dik­katli yemelidirler. Yani, bu gibi kişilerin her gün olma­mak üzere haftada 2-3 gün yumurta yemelerinin kuş­kusuz büyük bir Önemi yoktur.

PAYLAŞ
Yumurtanın Faydaları Konusuna 3 Yorum Yapıldı
  1. buse dedi ki:

    bana yumurtanın kolari miktarı lazım bunlar deil pekde güsel olmamış 🙁

  2. demet dedi ki:

    hiç bişey anlamadım hem bana yumurtanın beyazının faydaları lazım ama bulamadım. buda pek açıklayıcı olmamış

  3. yunus dedi ki:

    iiiiiiiiiiiii idare eder diyecem ama berbat sıfır aldm

Sayfa başına git