Kış Mevsiminden Kilo Almadan Çıkmak Mümkün İşte Denenmiş Kesin Çözümler

Evet elbette ki mümkün. Pek çoğumuz kış aylarının gelmesi ile birlikte kendini neredeyse eve kapatır. Hele birde bağışıklık sistemi zayıf ve sürekli hasta oluyorsa bu kişileri soğuk havalarda dışarı çıkarmak hayli zor olur. Çoğumuz hasta olma korkusuyla dışarı çıktığında dahi hemen bir kapalı ortam arayışına girer, kışın daha az yürür daha çok araç kullanırız otobüs, araba gibi. Ancak sürekli olarak kapalı ortamda bulunmamız, dışarı çıkmadan evde oturmamız hem ruhsal hem de fiziki açıdan bizi olumsuz etkiler.

Kapalı havalar insanda ister istemez depresif bir etki yaratır. Hele birde kendinizi yalnız hissediyorsanız kışın soğuk havalarında üzerinize battaniyenizi alıp oturur ve iyice efkarlanırsınız. Bunun yanı sıra birde kendinizi atıştırmalıklardan alamazsınız. Hatta bazıları sürekli olarak mutfakta yemek pişirir ve kışın uzun geceleri boyunca tüm bu pişirilenler tüketilir ki işte burada da fiziki açıdan problemler başlar. Yaz ayları geldiğinde kışın ne çok gıda depolamışız bunu hayretle ve tabi ki pişmanlıkla izleriz.

İşte kış aylarını böylesine sağlıksız, huzursuz geçirmek yerine daha kaliteli zamanlar harcamak, daha sağlıklı besinler yiyerek formumuza ve ruh sağlığımıza özen göstererek geçirmemiz mümkün arkadaşlar.

Peki kış mevsiminden kilo almadan nasıl çıkılır?

1.Bol meyve tüketin.

Özellikle kış aylarında akşamları tüm aile bir aradayken hoş sohbetin yanında minik de olsa atıştırmalıklar yemek bizlerin alışkanlığı haline geldi. Ancak o atıştırmalıklar pastalar, börekler, cipsler, kolalar olduğu zaman tehlike sizinle demektir ki tamamen kalorili yiyecekler tüketilmiş olur. Hemde bir kaç saat sonra yatacağınızı düşünürsek hızla kiloya dönüşen gıdalardır hepsi de. Bu nedenle kışın uzun gecelerinde meyve tüketmeye özen gösterin. Tabi fazlasına kaçmadan. Meyveler sizi hem sağlıklı tutacak hem atıştırmalık ihtiyacınızı giderecek hemde kilo yapmayacaktır.

Özellikle nar yemeyi ihmal etmeyin. Tam bir antioksidan deposu olan nar sizlere hem C vitamini takviyesi yapacak hem de ruhsal açıdan da pozitif bir enerji verecektir. Yani nar hem ruhunuza hem de bedeninize iyi gelen harika bir meyvedir arkadaşlar. Sofralarınızdan eksik etmeyin.

2.Yeşil yapraklı sebzeler tüketin.

Doğa öyle güzel yaratılmış ki yeşil yapraklı sebzeler kış mevsiminde de bizler için hazır durumda bulunuyor. Ispanak, pırasa, semiz otu kışın tüketeceğimiz gıdaların başında gelmeli. Ispanak da bulunan folik asit ve magnezyum bizlere mutluluk hormonu salgılarken omega 3 yönünden zengin olan semiz otu ise beyin yorgunluğumuzu alarak bizleri daha dinç ve pozitif bir ruh haline sokuyor. Üstelik tüm bu sebzelerin düşük kalorili olması da kilo almamızı sağlıyor.

3.Çikolata tüketin ama bitter olanını.

Evet biliyorum ki aramızda çikolata sevmeyen neredeyse yok gibi. Çikolatanın verdiği mutluluğu da burada tartışmam anlamsız olur onu da biliyorum. Elbette çikolata yemeyin demeyeceğim ama ölçülü ve bitter olanı tercih etmenizi öneriyorum. Tek seferde bir paket çikolatayı bitirmeniz size sağlıksız bir yağ deposunu beraberinde getirecektir. Günlük iki kare bitter çikolata tüketmeniz ise hem ruhunuzu hem midenizi doyurmak için yeterli olacaktır.

4.Yürüyüş yapın.

Kış aylarında kendinizi eve kapatmak yerine aşırı soğuk olmadığı sürece mutlaka her gün dışarı çıkın. Üzerinize kalın giyindiğiniz zaman aman aman da üşüyeceğinizi sanmıyorum ki ben yaz kış her mevsim dışarı mutlaka çıkıyorum. Bu hem sağlık açısından size iyi gelecek hem kış ayının kasvetinden sizi kurtaracak hem de sosyal bir aktivite yapmış olacaksınız. Kışın sokağa çıkılmaz diye düşünmeyin sakın soğuk havalar insanı daha dinç tutar unutmayın. Ve hareketsiz kalmak vücudunuz için soğuktan daha zararlıdır. Bu nedenle az da olsa her gün mutlaka yürüyün.

Hoşça Kalın, Sağlıkla Kalın…

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git