50 Yaşında spor yapmak

Düşük kalori kavramına dayalı klasik diyetler kilo faz­lalığı bir taraftan çok büyük miktarda enerji alınırken öte taraftan bunu harcayacak derecede fizik faaliyette bulunul­maması ilişkisi kurulur.
Oysa, yediği önünde yemediği arkasında, yerinden kı­mıldamayan, haşmetli saray yavrusu evinde yaşayan bir Barones veya Paris’in 16. bölgesinde oturan ve evinde bir merdiven olduğunu bile bilmeyen zengin bir endüstri devi­nin burjuva hanımı incecik ideal ölçülerdedir.
Öte yandan onların hizmetçileri, kapıcıları olan kadınlar bütün gün işleri gereği, fiziksel efor harcayıp ordan oraya koşturdukları halde çoğunlukla etli butlu olup, fazla kilola­ra sahiptirler.
Fiziksel egzersizler ve spor, tek başına hiç bir zaman kimseyi zayıflatamaz.
Ama bu fiziksel faaliyetlerin gereksiz olduğu anlamına gelmez. Tam tersine çok gereklidir. Ama öncelikle kafa­nızdan “enerji harcama” gibi yanlış bir kavramı çıkartıp at­manız, onun yerine sporun organizma üzerinde faydaları­na, kas sistemini uyarmasına odaklanmalısmız. Eğer bu kitapta anlatıldığı şekilde beslenme alışkanlıklarınızı değiştirip, bir de spor yaparsanız o zaman fiziksel efor, zayıflamanıza yardımcı olabilir.
Yöntemin I. AŞAMASI’nı uygulayıp, kilo vermeye baş­larken, bir de fiziksel faaliyet edinerek zayıflama sürecini­zi biraz hızlandırabilirsiniz. Yöntemi uygularken, yapaca­ğınız kas faaliyetleri şunlara yol açar.
– Glikoz toleransınızı arttırır.
– Hiperensülini azaltır ve lipolize yol açar (bu da kilo kaybı demektir).
İnsüline karşı direnci azaltır.
Fiziksel faaliyetler, genelde, kandaki lipidlerin oranları­nı (trifliserid, kolesterol…) daha iyi bir duruma getirir ve eğer mevcutsa yüksek tansiyonuda azaltır, ki bu da kalp damar hastalıklarını önler.
Kadınların menapoz sırasında kendisini doğal olarak koruyan hormonları yitirerek, kalp hastalıklarına karşı er­kekler gibi hassaslaştıklarını unutmayalım.
Fiziksel faaliyetler ve spor, ayrıca menapoz sonrası gö­rülen osteoporoza (kemik erimesi) karşı mükemmel bir ko­ruyucudur. Tabii düzenli ve sürekli yapılması kaydıyla…
Bir spor doktoruna veya fizik tedavi uzmanına baş vur­arak kişiye Özel bir spor faaliyeti programı yapması isteni-lebilir.
sporEğer spor salonlarına gitmeye vaktiniz veya cesaretiniz yoksa bile, her gün, günlük yaşamınız içinde bazı temel hareketleri uygulayabilirsiniz. Yine tekrar ediyoruz, yerine daha iyilerini koymak üzere bazı kötü alışkanlıklarınızı terk etmeniz söz konusudur:
– Asansöre ve yürüyen merdivenlere binmeyin. Biraz zaman kaybetmeyi göze alıp merdivenlerden çıkın
– Elinizden geldiğince çok yürüyün. Eğer Paris’te yaşıyorsanız ve sürekli metroya biniyorsanız, örneğin iki istas­yon Önce inin ve yolun geri kalanını yürüyerek tamamla­yın. Her gün en az yarım saat yürüyün. Hafta sonları iki sa­atlik yürüyüşler yapın.
– Tatillerinizde şezlonga uzanıp güneşleneceğinize biraz kıpırdanın. Örneğin ayaklarınız suyun içide, sahil boyu yü­rüyün. Dağ veya kır gibi bir yerdeyseniz yürüyüşlere çıkın, bisiklete binin. Jimnastik ve yüzme sporları yapın.
İlk başta kendinizi aynı cümleyi yüz kere yazma cezası verilen çocuk gibi hissedebilirsiniz, ama bu duygu çok ça­buk kaybolacaktır çünkü sağlığın kaynağına hemen ulaşa­caksınız. Bir taraftan performansınız düzelirken, öte yan­dan vücudunuzdaki değişim sizi destekleyecektir.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git