Bu 8 noktaya dikkat ederseniz ertesi gün kabızlıktan tamamen kesin olarak kurtulmuş olursunuz

Kabızlık her yaş grubunda görülen ve geçmediği takdirde hayatı alt üst eden bir sindirim problemidir. Kabızlık kullanılan ilaçlardan, vücudun susuz kalmasından, tuvalet alışkanlığının olmayışından, kadınlarda doğum sonrası oluşabildiği gibi farklı nedenlerle de kabız olunabilir. Kabız olan kişi aynı zamanda iştahsız ve sürekli olarak bir karın ağrısı ile dolaşır ki bu da pek kolay olmaz.

Bebeklerde de özellikle katı gıdaya geçişte yaşanan bu sindirim sistemi problemi hem anne hem de bebek için ciddi sıkıntılar oluşturur. Makat kısmında oluşan çatlaklar nedeniyle bebek ya da çocuk kaka yapmaktan korkar ve kabızlık artık hiç geçmeyen bir sorun haline dönüşebilir.

Kabızlık problemi yaşıyorsanız ya da bebeğiniz de çocuğunuzda bu sıkıntı varsa mutlaka bir uzaman gidip gereken ilaç ve kremleri kullanmalısınız. Benim burada paylaşacağım fikirler kabızlık sorunu yaşamış ve bu uygulamaları denemiş olan kişilerin tavsiyeleridir asla tıbbi bir geçerliliği yoktur. Ama denenmiş önerilerdir.

*Zeytinyağ tüketin.

Zeytinyağı bağırsakları yumuşatmak ve dışkıyı makat kısmını acıtmadan dışarı çıkarmak için uygulanan ve bilinen en eski yöntemler arasında yer alır. Eğer içemiyorsanız portakal suyu sıkıp içine zeytinyağ ekleyerek özellikle aç karnına için. Bebeğinize de zeytinyağ içirebilir hatta makat kısmına yağ sürebilirsiniz.

*Kuru kayısı yiyin.

Özellikle sabahları aç karnına kayısı yemeli ve üzerine ılık su içmeniz bağırsaklarınızın çalışmasına yardımcı olacak ve tuvalete çıkmanızı kolaylaştıracaktır. Çiğ tüketmeyi sevmiyorsanız ya da bebeğiniz kayısıyı bütün halde yiyemediği için komposto yapabilir ya da bebeğinize püre olarak yedirebilirsiniz.

*Bol su için.

Su içmemek de kabızlığın başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle günlük tükettiğiniz su miktarı on bardağın altına düşmemelidir. Özellikle sabah aç karnına ılık bir bardak su ile güne başlamanız bağırsaklarınız için oldukça faydalı ve sağlıklı bir başlangıç olacaktır.

*Elma yiyin.

Elmanın da kabızlığa iyi gelen bir meyve olduğu bilinmektedir. Özellikle yemeklerden önce tüketilen elma metabolizmayı hızlandırır ve kabızlığın giderilmesine de yardımcı olur.

*Armut

Kabızlık problemine iyi gelen bir diğer meyve ise armuttur. Özellikle kabuğu ile yenmeli ve üzerine bir bardak su içmelisiniz. Bebeklerinize de püre olarak yedirebilirsiniz.

*Sinameki

Bu bitki tam bir müshil niteliği taşır. Ancak tüketirken çok dikkat etmelisiniz bu sefere de ishal olma riskiniz vardır. Çay olarak tüketeceğiniz bu otu kaynamış suyun içine atıp demleyin ve az miktarda için.

*Kahve ve çay tüketimini azaltın.

Aşırı kafeinli içeceklerden, asitli ve demli çay içmekten kaçının. Demli çay kabızlık yaptığı gibi kahvenin de kabızlık yapma özelliği vardır. Dikkat ederseniz ishal olanlara kahve içmesi önerilir.

*Çikolata, cips gibi hazır gıda tüketimini kesin.

Kabızlık süresi boyunca hazır paketli gıdalardan özellikle de çikolata ve cipsten uzak durun. Aşırı tüketim sonrasında çikolatanın da kabız yapıcı özelliği olduğunu unutmayın.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git