Arı Sütü

Çok uzun yıllardan beri arı sütü halk tarafından kozmetik alanında kullanıl­mıştır. Diğer taraftan tıpta, beslenme­de, yorgun ve aşırı çalışmış kimselerde ve yaşlılıkta kullanılması öğütlenmektedir
Arı Sütü Nedir?
Arı sütü, kimilerinin süt anne dedikleri işçi arıların tükürük bezleri ile yaptıkları çok değerli bir maddedir. Aslında, doğ­rudan kraliçeye veya kraliçe olmaya aday küçük larvalara verilir. Bu larvalar, sözkonusu besin sayesinde, iki hafta içinde nor­mal arılardan çok daha fazla bir ağırlığa erişirler. Kraliçenin ötekilerden daha değişik bir şekli vardır. Karnı daha uzun, ağız organları çok küçüktür. Zira kraliçe arılar çiçek özümlemesi yapmazlar. Ko­vanda tektirler ve yalnızca yumurtlamak içindirler. Olgunluk çağı süresince her gün kendi öz ağırlıklarının ikibuçuk katı ağırlığında yumurta yumurtlarlar: Bundan da arı sütünün çok zengin ve mükemmel bir besin olduğu anlaşılmaktadır. Bileşimi o kadar karmaşıktır ki henüz tam olarak çözümlenememiştir. İçerdiği başlıca mad­deler şunlardır.
Çok sayıda amino asit.
Çok kuvvetli bir B vitamini yüzdesi (B1,B2,B3,)
Kükürt ve fosfor,
Şekerler
Hormonlar.Kozmetikte kullanılan bu maddelerin hepsi bir gençlik kaynağıdır. Gerçekte doğal kökenli bu maddelerin hücre bes­lenmesinde çok büyük Önemi vardır. Bun­dan başka, şekerlerin kükürtü sabitleştirici, fosforun da kasları dengeleyici etkileri vardır. Arı sütü doğal bir uyarıcıdır. Yaşlı ciltlere, derideki bîr takım bozukluklara (yağ sızması veya kuruluk), kırışıklıklara özellikle tavsiye edilirler. Özünde arı sütü olan başka ürünler de bulabilirsiniz: maskeler, kremler, göz çevresi İçin kokulu reçine (belsem), sabunlar, vb.

PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git