ARI SOKMASI

An sokması, hayatı tehdit etmesi bakımından pek önemli değildir. Ancak birden fazla an soktuğu zaman hassasiyeti olan kişilerde astım nöbeti meydana getirmesi bakımından önemli olabilir.
Belirtiler:Işınlan yerde, ağn, kızanklık ve şişlik vardır. Arının soktuğu yerde kısa süren şiddetli bir ağn ve daha sonra birkaç gün devam eden kaşıntı olur. Sokma yerinde şişlik, kızartı vardır. Baş dönmesi, bulantı, çarpıntı, uyuşma da olabilir. Bazen ateş yapabilir.
Bal ansı soktuğu zaman iğnesi deride kalır, an ölür. Yaban ansının iğnesi ise düz olduğundan kopmaz. Bu anlar defalarca sokabilir.
An sokması ciddi olaylara sebep olabilir. Çok sayıda annın birden sokması yetişkin bir insanı öldürebilir. Kalbi, böbrekleri hasta olan kimselerde az sayıda annın sokması da kötü sonuçlar verebilir. Annın ağız içinden sokması, iğnesinin damar içine girmesi de çok tehlikeli durumlar yaratabilir.
An sokması çocuklarda, büyüklerden daha şiddetli bir sonuç verir. Hele birkaç annın birden bir çocuğu sokması, yetişkinden daha tehlikeli durumlar yaratabilir.
Tedavi:An sokunca yapılacak şeyler şunlardır:
■ İğne deride kalmışsa hemen çıkarılmalıdır. Sokma yerine amonyak, tentürdiyot, potasyum permanganat eriyiği sürmek iyi gelir.
■ An ağızdan sokmuşsa boğazın şişmesine engel olmak için bol tuzlu bir su hazırlanıp yudum yudum içilmelidir.
■ An sokmasından sonra alerjik tepkiler görülürse kalsiyum şırıngası, antihistaminik ilaçlar kullanılır.
An zehiri romatizmada, nevraljilerde, müzmin mafsal hastalıklarında faydalı etkiler göstermektedir. Bu amaçla an zehirinden ilaçlar yapılmıştır.

PAYLAŞ
ARI SOKMASI Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. birol şeker dedi ki:

    an ne yaaa…yazının tümünde arı yerine an yazılmış…garip….

Sayfa başına git