Bebeklerde Gaz Çıkarma ve Ağızdan Mama Gelmesi

BEBEĞİN GAZINI ÇIKARMA
Gazını çıkarma, bebeğin emme sırasında ya da biberon verilmeden önce ağlarken yutmuş olduğu havayı çıkarmasını sağlar. Çıkarılma­yan hava, bebeğinizi rahatsız edip, sancılan­masına, ağlamasına yol açar.
Gazını çıkarırken, bebeğinizin sırtına elini­zin içiyle hafif hafif vurun ya da sırtını hafif hafif bastırarak yukardan aşağı sıvazlayın. Bütün anne ve babaların yakından tanıdığı, sizin de kolayca öğreneceğiniz küçük “gurk” seslerinin çıkması, gazını çıkardığını gösterir.
BEBEĞİN AĞZINDAN MAMA GELMESİ
Gaz çıkarırlarken, bebeklerin çoğu bir ya da iki ağız dolusu mama çıkarırlar. Başlangıçta ürkütücü olmakla birlikte, bunun zararı yok­tur. Bazı anneler bundan kaygılanırlar; çünkü çıkan mama, kesilmiş süt görünüşü ve kıvamındadır; ama bunun nedeni, sindirimin bi­rinci aşamasında, mide asidinin mamayı etki­lemiş olmasıdır.
bebeklerdegaz

Bebeğinizin ağzından sık sık ve fazla mik­tarda kesilmiş sütü andırır mama geliyorsa, emziğin deliğini kontrol edin. Çok büyükse, bebek gereğinden hızlı biçimde, fazla miktar­da mama emiyordur, çok darsa, zorlayarak emmek zorunda olduğu için, önemli ölçüde hava yutuyordur.
Ağzından bir ya da iki ağız dolusundan fazlası geliyorsa ya da düzenli bi­çimde her beslemeden sonra geliyorsa, dok­toruna danışın.
PAYLAŞ
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git